1. Scheire Ruben 1991 BEL NL-Drachten 1:47.39,6 --- 350 2. Weisenseel Jochen 1993 GER Craft-Rocky Mountain Team/ESV 1927 Regensburg 1:48.17,3 0.37,7 281 3. Zamboni Andrea 1982 ITA I-Pergine Valsugana (TN) 1:48.51,4 1.11,8 338 4. Degasperi Ivan 1981 ITA I-Lavis (TN) 1:50.04,6 2.25,0 798 5. Santoni Duilio 1976 ITA I-Dro (TN) 1:50.14,2 2.34,6 393 6. Ramsak Borut 1986 SLO Ganesha Team 1:50.16,8 2.37,2 353 7. Rubisoier Daniel 1982 AUT Team Pirchnerbau Denifl 1:53.01,2 5.21,6 65 8. Parolari Michele 1978 ITA I-Arco (TN) 1:53.13,6 5.34,0 394 9. Warthmann Alexander 1979 GER Team CENTURION VAUDE 1:55.10,3 7.30,7 138 10. Pärssinen Perttu 1992 FIN Team Medilaser MTB 1:55.31,7 7.52,1 293 11. Wießner Michael 1984 GER Orthomol-Kaiser Racing 1:55.33,1 7.53,5 248 12. Biaioli Andrea 1983 ITA I-Sorramente (TN) 1:55.39,5 7.59,9 799 13. Günther Vincent 1993 GER Zwillingscraft-Stevens 1:57.04,7 9.25,1 181 14. Fontain Pascal 1980 GER Mountain Heroes 1:57.06,4 9.26,8 102 15. Sebrich Luis 1979 GER D-Garmisch-Partenkirchen 1:57.06,9 9.27,3 164 16. Lengauer Marco 1990 AUT Flachau KTM Racingteam 1:57.46,1 10.06,5 153 17. Golz Sebastian 1980 GER Focus RAPIRO racing 2:00.02,0 12.22,4 653 18. Bretschneider Jan 1976 GER Team ProCycle e.V. 2:00.31,8 12.52,2 34 19. Pederzolli Angelo 1987 ITA Cicli Pederzulli 2:02.11,0 14.31,4 392 20. Közle Johannes 1989 GER black tusk Racing - by toMotion 2:02.54,9 15.15,3 111 21. Mössmer Benedict 1990 GER TSV Oberammergau/ Aktiv 3 2:02.56,7 15.17,1 209 22. Hausmann Werner 1995 GER Vogtland-Bike e.V. 2:02.56,8 15.17,2 278 23. Ellinger Hubert 1984 AUT ASKÖ Race Team Inntalbike 2:02.57,7 15.18,1 36 24. Schaupp Steffen 1985 GER Team DOWE Sportswear 2:03.41,8 16.02,2 39 25. Gerstäcker Tom 1990 GER Team ProCycle e.V. 2:05.53,1 18.13,5 31 26. Rigatti Alessandro 1984 ITA I-Arco (TN) 2:05.55,2 18.15,6 367 27. Zorn Manuel 1984 AUT Team PirchnerbauDenifl 2:05.55,8 18.16,2 29 28. Weismantel Tim 1991 GER TV Miesbach / RS Oberland 2:05.56,0 18.16,4 268 29. Beck Alexander 1988 GER TV Miesbach 2:06.48,9 19.09,3 67 30. Dürr Marc 1996 GER Bike-Team-Oberallgäu 2:07.05,1 19.25,5 235
31. Vivaldelli Matteo 1975 ITA I 2:07.33,6 19.54,0 391
32. Bohorc Bojan 1974 SLO D-Frankfurt 2:07.48,6 20.09,0 161
33. Kamml Martin 1992 GER Zwillingscraft Stevens 2:08.11,8 20.32,2 177 34. Möhring Gilbert 1980 GER D-Hinternah 2:08.25,3 20.45,7 38 35. Lutricuso Dario 1989 ITA A.C.D. BikeBike 2:09.22,8 21.43,2 368 36. Tumler Patrick 1991 ITA I-Martell (BZ) 2:10.30,8 22.51,2 725 37. Teutschmann Michael 1980 SUI Giant swiss 2:10.40,2 23.00,6 239 38. Fonte Alberto 1980 ITA I-Pontesanni (PD) 2:10.40,3 23.00,7 399 39. Hartmann Nicolà 1993 SUI RMV Chur / Stöckli 29er 2:10.41,0 23.01,4 225 40. Hoffmann Tobias 1991 GER Craft and Friends 2:10.48,0 23.08,4 175 41. Riedl Marco 1975 GER HonSwee`s Team 2:11.50,1 24.10,5 739 42. Schmidts Chris 1982 GER Zwillingscraft-Stevens 2:11.51,6 24.12,0 60 43. Prieth Stefan 1975 ITA Team Südtirolbike 2:12.19,0 24.39,4 622 44. Göbel Dominik 1985 GER Team BERSCH BIKES 2:12.19,2 24.39,6 694
45. Kast Manuel 1993 GER MTB-Teck 2:12.28,7 24.49,1 361
46. Springer David 1983 GER TSV Moosbach Anbipa Race 2:12.28,8 24.49,2 433 47. Pixner Martin 1990 ITA ötzi bike team 2:13.23,0 25.43,4 1906 48. Ziegler Mario 1981 AUT RC Bikepalast.com 2:13.50,1 26.10,5 660 49. Kloppenburg Mirko 1980 GER D-Paderborn 2:13.51,9 26.12,3 574 50. Gnauk Marcel 1982 GER activity-racing-team 2:14.07,1 26.27,5 221 51. Wachter Christoph 1993 GER RSV Sonthofen 2:14.28,1 26.48,5 236 52. Brunlehner Tobias 1999 GER D-Tettenweis 2:14.44,2 27.04,6 2444 53. Comzatti Alessandro 1989 ITA A.C.D. BikBike 2:14.57,5 27.17,9 776 54. Mörth Thomas 1978 AUT Crazy Cross Biker 2:14.58,8 27.19,2 661 55. Tubée Michel 1993 NED RMV-Hochdorf Velociped Cube 2:15.14,9 27.35,3 1743 56. Happ Florian 1991 GER black tusk Racing - by toMotion 2:15.37,6 27.58,0 109
57. Überbacher Philipp 1988 ITA Silmax Cannondale Racing Team 2:15.47,8 28.08,2 533 58. Engelhart Johannes 1978 GER Team GEIGER MEDIUS BIKE BASE Schliersee 2:16.07,9 28.28,3 571 59. Hänel Matthias 1995 GER Skiclub Wiesensteig 2:17.09,4 29.29,8 378 60. Hartmann Mario 1979 GER Team EGF-Bunstruth 2:17.15,3 29.35,7 597 61. Hebestreit Thomas 1974 GER bike-planet.net 2:17.36,3 29.56,7 733 62. Meier Christian 1983 GER Zwillingscraft-Stevens 2:17.39,0 29.59,4 358 63. Fürsattel Florian 1988 GER D-Igensdorf 2:17.40,4 30.00,8 308 64. Benedetti Gabriele 1973 ITA I-Vicenta 2:17.41,8 30.02,2 794 65. Rücker Georg 1977 GER Team Bunnyhoppers 2:18.23,5 30.43,9 1908 66. Savel Philip 1984 AUT grafikeria racing team 2:18.27,6 30.48,0 848 67. Ruzmarinovic Rene 1986 AUT ARBÖ RC MC DONALDS LINZ 2:18.29,4 30.49,8 66 68. Schwämmlein Jens 1993 GER RSV Schneckenlohe 2:18.44,5 31.04,9 840 69. Heinz Manuel 1983 ITA I-Naturns (BZ) 2:19.17,4 31.37,8 1264 70. Wiegand Lars 1977 GER Radon Bikes Racing 2:19.20,3 31.40,7 1056
71. Röhler David 1984 GER D-München 2:20.09,4 32.29,8 1316
72. Toth Andreas 1975 AUT Andreas Hofer 1809 2:20.33,7 32.54,1 553 73. Kröll Stefan 1991 AUT A-Finkenberg 2:21.05,2 33.25,6 2605 74. Kreis Valentin 1988 SUI MTB Team Dornbirn 2:21.10,3 33.30,7 635 75. Wörner Patrick 1975 GER Altner Bergziege 2:21.13,1 33.33,5 1207 76. Knobloch Stephan 1984 GER Saalepower-Biketeam 2:21.26,6 33.47,0 1374 77. Kobera Matlj 1980 SVK SK-Ivanka Pri Dunaji 2:22.59,3 35.19,7 2411 78. Gierlich Peter 1979 GER The Whoopers Berlicum 2:23.07,7 35.28,1 11
79. Cosijn Mark 1980 NED Team X-treme 2:23.09,7 35.30,1 206
80. Zobec Tomislav 1978 CRO KLB 2:23.10,9 35.31,3 1245
81. Sommer Karl 1979 AUT Eybl Lienz 2:24.04,3 36.24,7 690
82. Kittlaß Maik 1985 GER Langenau Racing 2:24.12,4 36.32,8 1733 83. Schott Randolf 1974 GER EGF Bunstruth Racing 2:24.22,7 36.43,1 1738 84. Dragaschnig Herbert 1977 AUT MTB Team Dornbirn 2:25.00,3 37.20,7 631 85. Jenni Simon 1993 SUI team nonplusultra / npur.de 2:25.47,4 38.07,8 226 86. Pustotnik Primoz 1974 SLO Gustav Racing 2:25.56,8 38.17,2 671 87. Cerri Andrea 1975 ITA TEAM SPREAFICO VELO PLUS 2:26.43,7 39.04,1 265
88. Gruber Jonas 1984 GER Trailkings 2:26.58,4 39.18,8 1304
89. Krewer Dennis 1992 GER RV Taube Orscholz 2:27.03,2 39.23,6 512
90. Raggl René 1986 AUT A-Roppen 2:27.32,4 39.52,8 1759
91. Blendowsky Michael 1978 GER D-Hohenlinden 2:27.39,8 40.00,2 2511
92. Rode Uwe 1980 GER I-Roma (RM) 2:27.51,9 40.12,3 1714
93. Zajc Uros 1982 SLO KRK Sova Scott Team 2:28.38,4 40.58,8 878 94. Schenk Leonhard 1994 GER D-Oberjoch 2:28.58,3 41.18,7 789 95. Guiliani Luca 1973 ITA I-Arco (TN) 2:29.05,8 41.26,2 770 96. Staunton Dee 1976 IRL CRAFT - ROCKY MOUNTAIN Team 2:29.13,5 41.33,9 172 97. Koch Sascha 1978 GER Big Cock Racing 2:29.18,0 41.38,4 591 98. Leidenberger Kai 1980 GER D-Eibenstock 2:29.34,8 41.55,2 1745
99. Frick Thorsten 1978 GER Saikls 2:29.36,2 41.56,6 1375
100. Basso Omero 1977 ITA Bike Tribe Salsareda 2:29.48,4 42.08,8 1059 101. Ganka Thomas 1985 GER EXTREME MOONRIDER 2:29.56,3 42.16,7 581 102. Bronzini Simone 1988 ITA I-Fiave 2:31.08,4 43.28,8 2105 103. Lerch Wolfgang 1975 GER RSC Schleching 2:31.29,5 43.49,9 596
104. Auer Michael 1980 ITA Fusocchio 2:31.53,4 44.13,8 1366
105. Brode Martin 1981 GER RC Dresden e.V. 2:31.58,7 44.19,1 787 106. Stumpf Julian-Tobias 1975 GER D-Goslar 2:32.13,9 44.34,3 1077 107. Wagner Holger 1978 GER MTB Team Görner 2:32.26,4 44.46,8 1203 108. Cecon Albert 1974 AUT bicyclebrothers 2:33.08,9 45.29,3 676 109. Höchtl Franz 1982 GER Steppenwolf Bikes 2:33.09,1 45.29,5 1612 110. Reinhard Frank 1978 GER Team Marin 2:33.16,8 45.37,2 346 111. Graschberger Florian 1974 GER black tusk Racing - by toMotion 2:33.53,4 46.13,8 106 112. Kluge Thomas 1975 ITA A.S.C.Sarntal Raiffeisen/ Rad 2:34.26,9 46.47,3 570
113. Cressotti Claudio 1974 ITA I-Brenzone (VR) 2:34.55,7 47.16,1 1935
114. Aswendt Markus 1984 GER D-Köln 2:35.09,8 47.30,2 2223
115. Hertel Stefan 1982 GER D-München 2:35.27,8 47.48,2 679
116. Ersing Philipp 1991 GER rad+sport ersing ehingen 2:35.32,3 47.52,7 564 117. Schuchter David 1992 AUT HAI POWER BIKE TEAM HAIMING 2:36.56,6 49.17,0 876
118. Bucki Piotr 1979 POL PL 2:37.08,7 49.29,1 2575
119. Zobel Falk 1978 GER Team Vorago 2:38.00,8 50.21,2 504
120. Schmid Andreas 1979 GER TEAM DOWE Sportswear 2:39.41,3 52.01,7 1774 121. Eiermann Christian 1993 GER Team Euflor Racing 2:40.11,3 52.31,7 1247 122. Krauß Andreas 1980 GER Knicken - telemarkwear 2:40.11,4 52.31,8 2595 123. Bellamoli Nicola 1983 ITA Turnover 2:40.12,0 52.32,4 685 124. Scherer Dominik 1974 GER D-Benediktbeuern 2:40.12,9 52.33,3 2530 125. Topol Patrick 1982 GER TG Salzachtal 2:40.27,9 52.48,3 860 126. Bontempelli Mauro 1977 ITA I-Riva del Garda (TN) 2:40.36,8 52.57,2 2446 127. Reichenauer Marco 1983 GER Team to beat 2:42.04,1 54.24,5 1602 128. Zamotin Oleg 1975 RUS World Class Outdoor Team Russia2:42.15,8 54.36,2 726 129. Gruber Ferdinand 1979 AUT MSC-Seitenstetten 2:42.16,7 54.37,1 1600 130. Netusil Michal 1982 CZE CZ-Prague 2:42.18,8 54.39,2 1936 131. Stückler Oliver 1976 AUT A-Neunkirchen 2:42.22,3 54.42,7 1870 132. Lehmann Marcus 1985 GER West Coast Shuffle 2:42.52,8 55.13,2 829 133. Benz Philip 1983 GER Sigma Sport 2:43.05,3 55.25,7 1075
134. Knabl Günter 1975 AUT A-Dornbirn 2:43.15,3 55.35,7 629
135. Nonnenmacher Alexander1977 GER D-Stuttgart 2:43.22,0 55.42,4 650
136. Copony Matthias 1987 GER KaMu 2:43.27,9 55.48,3 1767
137. Schink Kay 1981 GER D-Ismaning 2:43.29,0 55.49,4 1828
138. Meusburger Markus 1986 AUT A-Höchst 2:43.54,9 56.15,3 630 139. Boone Benoit 1974 BEL B-Tongeren 2:44.04,5 56.24,9 1791 140. Kindler Bernhard 1982 GER Project Lucky Racing 2:44.05,1 56.25,5 2465 141. Polkehn Ulli 1978 GER D-Tecklenburg 2:44.16,9 56.37,3 1330 142. Steinhart Toni 1976 GER Raceteam Radleck - MAXXIS 2:44.21,3 56.41,7 77 143. Lenzeder David 1985 AUT A-Schwanenstadt 2:44.36,5 56.56,9 2510 144. J`Aquilio Matteo 1981 ITA I-Telue (TN) 2:44.48,4 57.08,8 2410 145. Mannu Leonardo 1989 ITA EUROSPORT 2:44.55,1 57.15,5 1899 146. Ori Filippo 1975 ITA I-Parma (PR) 2:45.00,1 57.20,5 2597
147. Heitsch Hendrik 1973 GER MUW.ch 2:45.33,6 57.54,0 1717
148. Hölldampf Jürgen 1977 GER MBT-Teck/ Mastrosimone Sport Team 2:45.47,7 58.08,1 362 149. Butaye Andy 1979 BEL Dunekeuntjes 2:46.05,0 58.25,4 632 150. Haimerl Florian 1976 GER RSG Werdenfels 2:47.17,5 59.37,9 1305 151. Juran Peter 1975 AUT A-Himberg 2:48.31,8 1:00.52,2 1869 152. Hutzel Markus 1977 GER Sportfreunde Böhmfeld 2:49.02,2 1:01.22,6 1395 153. Braito Martin 1984 ITA I-Kaltern a.d.Weinstrasse (BZ) 2:50.02,7 1:02.23,1 2319 154. Smit Michiel 1982 NED NCB Pronghorn Racing Team 2:50.12,7 1:02.33,1 563 155. Gargano Giovanni 1975 ITA I-Bergamo (BG) 2:50.37,9 1:02.58,3 809 156. Aschmoneit Tobias 1978 GER RSC Edelherb e.V. 2:51.14,1 1:03.34,5 652 157. Flinn Michael 1982 RSA RSA-Cape Town 2:51.23,2 1:03.43,6 877 158. Thumbach Sebastian 1978 GER D-Eichenau 2:51.25,9 1:03.46,3 624 159. Wurm Christian 1974 GER D-Nürnberg 2:51.26,9 1:03.47,3 454 160. Bonitz Jens 1979 GER Team Knicken 2:51.40,5 1:04.00,9 2594 161. Rudin Christian 1976 SUI Team MUW.ch 2:52.01,5 1:04.21,9 2313 162. Goj Adalbert 1986 GER D-Schweinfurt 2:52.32,7 1:04.53,1 1896 163. Schobert Friedrich 1975 GER D-München 2:52.37,3 1:04.57,7 1079
164. Reß Felix 1992 GER D-Dortmund 2:53.05,6 1:05.26,0 1223
165. Maier Gerhard 1981 GER Immobilien MAIER 2:53.10,2 1:05.30,6 1752 166. Müller Markus 1988 GER D-Waldkraiburg 2:53.35,6 1:05.56,0 783
167. Koch Fabian 1985 GER D-Parchim 2:53.46,0 1:06.06,4 592
168. Hübler Tobias 1988 GER brehler-Werksteam 2:54.41,5 1:07.01,9 2536
169. Groß Mirko 1976 GER 2RAD-Team Knittelholz 2:54.45,7 1:07.06,1 1290 170. Cattaneo Lorenzo 1978 ITA CANTO MTB TEAM 2:55.18,3 1:07.38,7 713 171. Hiemer Jörg 1980 GER Extreme Moonrider 2:55.20,1 1:07.40,5 1382 172. von Rechenberg Norman 1984 GER BIG COCK RACING 2:55.39,1 1:07.59,5 2315 173. Strobl Stefan 1977 GER MSC Wiesenbach 2:55.40,8 1:08.01,2 1871 174. De Prosdocimi Alessandro 1976 ITA A.S.D. POLISPORTIVA FOSSALTINA 2:55.58,5 1:08.18,9 869 175. Fillinger Andreas 1979 GER Extreme Moonrider 2:56.32,0 1:08.52,4 1703 176. Uebe Michael 1982 GER Extreme Moonrider 2:57.33,3 1:09.53,7 1358 177. Maier Alexander 1981 GER Jambit 2:58.07,8 1:10.28,2 2403 178. Holder Michael 1974 GER SC Unterensingen 2:58.49,2 1:11.09,6 1270 179. Scholz Bernhard 1977 GER D-Dachau 2:59.08,5 1:11.28,9 1898 180. Gottardi Luca 1976 ITA Team Fusocchio 2:59.36,2 1:11.56,6 2300 181. Mariacher Markus 1976 ITA Team Fusocchio 2:59.36,7 1:11.57,1 1880 182. Langhammer Stefan 1980 GER D-Stadtbergen 2:59.41,4 1:12.01,8 1868 183. Bindl Florian 1983 GER Extreme Moonrider 2:59.44,3 1:12.04,7 2385 184. Wiesmayer Thomas 1983 GER D-Emmerting 2:59.53,8 1:12.14,2 2592 185. Miklosa Marvin 1996 GER Conway Allstars Team 3:00.04,0 1:12.24,4 680 186. Thiel Stefan 1988 GER D-Hohenschäftlarn 3:00.13,7 1:12.34,1 2549 187. Thiel Andreas 1986 GER D-Ascholding 3:00.14,2 1:12.34,6 2550 188. Filippini Carlo 1976 ITA D-München 3:00.22,7 1:12.43,1 1599
189. Patuzzo Dario 1974 ITA Berner 3:00.55,0 1:13.15,4 1975
190. Stosch Maximilian 1988 GER KaMu 3:00.57,9 1:13.18,3 1778 191. Steinert Sebastian 1984 GER G.I.T. 3:01.17,1 1:13.37,5 1706 192. Simon Manuel 1978 GER D-Weinheim 3:01.24,8 1:13.45,2 1787 193. Badeke Markus 1979 GER SUMASTRO RACING Team 3:01.38,6 1:13.59,0 2263 194. Baumhör Sebastian 1981 GER Ibbtown Wood Rocka 3:01.47,2 1:14.07,6 1342 195. Wienecke Arne 1977 GER Eaven Cycles 3:02.21,2 1:14.41,6 2314 196. Amort Philipp 1973 ITA I-Bruneck (BZ) 3:02.45,0 1:15.05,4 1810 197. Liesche Martin 1983 GER D-Roding 3:03.01,0 1:15.21,4 1317 198. Müller Michael 1979 AUT trailkings 3:03.46,1 1:16.06,5 1292 199. Cattoi Davide 1993 ITA Team Carpentari 3:03.54,1 1:16.14,5 752 200. Gobbi Mario 1977 ITA G.C. Orio Bike 3:03.58,7 1:16.19,1 2396 201. Zygmunt Frank 1980 GER D-Thüngen 3:04.18,9 1:16.39,3 1953 202. Hirschvogel Fabian 1990 GER RSC AUTO BROSCH Kempten 3:04.54,3 1:17.14,7 601 203. Edelmann Yues 1976 SUI Restorant Mulets 3:05.39,6 1:18.00,0 2438 204. Milameje Alessandro 1973 ITA I-Conegliamo 3:05.53,1 1:18.13,5 795 205. Huwald Christian 1980 GER GIOS TEST Team 3:07.05,3 1:19.25,7 2346 206. Abel Steffen 1974 GER NRT-Bad Bikes 3:07.19,9 1:19.40,3 1755 207. Haas Václav 1989 CZE Duratec Team 3:07.27,7 1:19.48,1 417 208. Dalbke Volker 1977 GER Rohloff Speed Team 3:07.33,6 1:19.54,0 1724 209. Volpato Andrea 1973 ITA Bip-Bip 3:08.53,0 1:21.13,4 2344 210. Veres Péter 1977 HUN H-Budapest 3:09.23,3 1:21.43,7 2249 211. Bánhelyi Gábor 1978 HUN H-Budapest 3:09.23,7 1:21.44,1 2248 212. Keller Jan-Frederic 1980 GER HRC Hannover 3:09.55,3 1:22.15,7 1620 213. Poethen Dominik 1980 GER D-München 3:10.51,6 1:23.12,0 2225 214. Lutz Stephan 1985 SUI CH-Hedingen 3:10.54,8 1:23.15,2 1611 215. Ehrenberg Joern 1976 GER D-Traunstein 3:11.11,3 1:23.31,7 1819 216. Feldmann Maik 1983 GER D-Taufkirchen 3:11.39,7 1:24.00,1 1933 217. Haselrieder Werner 1977 ITA I-Gargazon (BZ) 3:11.41,3 1:24.01,7 2321 218. Radtke Ralf 1974 GER D-Luckenwalde 3:12.09,6 1:24.30,0 421
219. Vejvoda Michal 1976 CZE HP 3:12.12,5 1:24.32,9 447
220. Hell Roland 1974 GER D-Engelsberg 3:12.42,3 1:25.02,7 2402 221. Lorkowski Tim 1975 AUT A-Fügen 3:13.28,6 1:25.49,0 2552 222. Morgenroth Ralf 1984 GER D-Wuppertal 3:13.28,7 1:25.49,1 568 223. Schneckenburger Jens 1994 GER D-Lenzkirch 3:13.44,0 1:26.04,4 2427
224. Startnummer 2101 ???? ??? 3:14.49,8 1:27.10,2 2101
225. Konya Tibor 1975 GER D-München 3:15.23,6 1:27.44,0 2545 226. Junker Marco 1974 GER D-Luckenwalde 3:15.49,2 1:28.09,6 441 227. Moser Andreas 1981 GER rad+sport ersing ehingen 3:16.39,3 1:28.59,7 1275 228. Mersch Ulrich 1977 GER Freude am Fahren 3:16.49,7 1:29.10,1 2307 229. Neubert Carsten 1981 GER BIG COCK RACING 3:16.50,8 1:29.11,2 2222 230. Engelhardt Sebastian 1979 GER D-Rosenheim 3:17.12,4 1:29.32,8 2375
231. Boot Mark 1978 NED NL-Utrecht 3:18.36,4 1:30.56,8 1807
232. Cominetti Claudio 1974 ITA I-Novate Mezzola (SO) 3:18.43,3 1:31.03,7 2570 233. Kurrelmeyer Thomas 1982 GER IbbtownWoodRocka 3:19.38,4 1:31.58,8 1711 234. Walter Stefan 1982 GER Team VAUDE 3:19.41,0 1:32.01,4 1931 235. Molter Christian 1980 GER Team VAUDE 3:19.42,9 1:32.03,3 449 236. Reiniger Martin 1983 GER Team VAUDE 3:19.44,5 1:32.04,9 448 237. Goloviznin Alexey 1978 RUS RUS-Moscow 3:20.00,7 1:32.21,1 1621 238. Kragh-Weber Michael 1975 DEN DK-Koege 3:20.35,9 1:32.56,3 1350 239. Baess Jacob 1984 DEN DK-Ballerup 3:21.15,0 1:33.35,4 1883 240. Smajilovic Armin 1983 GER MUW.ch 3:21.24,8 1:33.45,2 2397 241. Dormans Sjoerd 1975 NED NL-Hooglanderveen 3:21.38,8 1:33.59,2 1784 242. Föger Daniel 1977 AUT Andreas Hofer 1809 3:22.22,8 1:34.43,2 1371 243. Woszczyk Michael 1980 GER D-Augsburg 3:24.26,7 1:36.47,1 1746 244. Foerth Sebastian 1979 GER Cube Bikes 3:24.28,3 1:36.48,7 1055 245. Mazzola Nicolo 1987 ITA I-Sotto Il Monte Giovanni Xxiii (BG)3:25.04,4 1:37.24,8 792 246. Mazzola Lorenzo 1981 ITA I-Sotto il Monze (BG) 3:25.04,6 1:37.25,0 793 247. Zdenek Kaspar 1973 CZE CZ-Roudnice nad Labem 3:25.06,1 1:37.26,5 2500 248. Grúz Tomás 1986 CZE FruFru Team Czech Republic 3:26.13,1 1:38.33,5 810 249. Rempl Roland 1983 GER bike-planet.net 3:26.27,7 1:38.48,1 1716 250. Erban David 1979 SVK SK-Bratislava 3:26.29,7 1:38.50,1 2412 251. Sichermann Stefan 1977 GER Der eilige König 3:26.32,0 1:38.52,4 1204 252. Topol Lukas 1988 GER D-Burghausen 3:26.34,7 1:38.55,1 1918 253. Krizan Erik 1975 SVK SK-Sväty Jur 3:27.00,6 1:39.21,0 2387 254. Rupprecht Robert 1974 GER Bikesportbühne Bayreuth 3:28.07,3 1:40.27,7 1319 255. Roland Markus 1975 GER MTB-Außem 3:28.12,6 1:40.33,0 1406 256. Henklein André 1975 GER D-Böhlen 3:28.31,4 1:40.51,8 480 257. Trindade Joao 1980 POR D-Erlangen 3:29.49,8 1:42.10,2 1335 258. Schlichting Peter 1984 GER TSV Moosbach 3:30.53,3 1:43.13,7 495 259. Müller Thomas 1981 GER MTB Biker 3:31.13,2 1:43.33,6 2515 260. Biladt Volker 1981 AUT A-Attersee 3:31.14,6 1:43.35,0 1833
261. Ondrej Ladman 1989 CZE CZ 3:33.21,8 1:45.42,2 2580
262. Diessner Daniel 1984 GER D-Zwickau 3:34.00,9 1:46.21,3 816 263. Leppmeier Nico 1987 GER D-Garching 3:38.44,5 1:51.04,9 2433 264. Stöckl Michael 1985 GER D-Burgkirchen 3:39.23,3 1:51.43,7 2600 265. Streicher Veit 1977 GER 2Rad-Team Knittelholz 3:39.30,0 1:51.50,4 1298 266. Wachelder Tobias 1979 GER D-Alsdorf 3:39.55,9 1:52.16,3 1919 267. Freund Carsten 1981 GER D-München 3:40.47,6 1:53.08,0 1818 268. Kubitz Thomas 1980 GER D-Niedernhausen 3:41.39,8 1:54.00,2 1816
269. Rudakov Olea 1986 RUS RUS 3:42.40,5 1:55.00,9 1976
270. Tesini Daniele 1977 ITA Dur a morer 3:46.57,8 1:59.18,2 2341
271. Morse Tim 1977 USA USA 3:47.39,3 1:59.59,7 1980
272. Aigner Thomas 1977 GER D-Emmerting 3:49.13,9 2:01.34,3 2599
273. Greiner Andreas 1974 GER D 3:51.10,1 2:03.30,5 452
274. Zomer Bernard 1975 NED Bushbikers 3:51.43,7 2:04.04,1 2391 275. Haag Michael 1988 GER D-Schweinfurt 3:52.39,3 2:04.59,7 2311 276. Mann Michael 1976 GER Skiclub Bingen 1930 e.V. 3:53.06,5 2:05.26,9 2273 277. Bajac Zdenko 1973 GER D-Eresing 3:54.36,3 2:06.56,7 2350 278. Schmitz Daniel 1981 GER SidSolo 3:56.47,1 2:09.07,5 2231 279. Dirndorfer Achim 1973 GER Bernds Bike Stadel 3:57.31,4 2:09.51,8 1606 280. Tetzner Sascha 1977 GER MTB Biker 3:58.27,6 2:10.48,0 2514
281. Riedel Marco 1974 GER D-Wostitz 3:59.09,9 2:11.30,3 2532 282. Pavan Marco 1981 ITA I-San Dona Di Piave 4:01.16,8 2:13.37,2 1063 283. Wittmann Martin 1978 GER D-Bad Aibling 4:04.28,1 2:16.48,5 1255 284. Wallner Markus 1974 GER D-München 4:04.31,8 2:16.52,2 1232 285. Szepesi Szilard 1974 HUN H-Budapest 4:04.37,7 2:16.58,1 2468 286. Kratochvil Martin 1975 CZE CZ-Bilina 4:05.50,7 2:18.11,1 698 287. Delisante Davide 1982 ITA Virtus up 4:07.18,6 2:19.39,0 1982 288. Fackler Stefan 1973 GER D-Schaidenhausen 4:07.38,3 2:19.58,7 2266 289. Steinmetz Florian 1975 GER D-Waldenbuch 4:09.15,4 2:21.35,8 2544 290. Patscheider Martin 1976 ITA Fusocchio Racing 4:10.07,7 2:22.28,1 2304 291. Perlamutrov Leonid 1974 RUS World Class Outdoor 4:15.49,4 2:28.09,8 2484 292. Rehor Hynek 1978 CZE CZ-Ustí Nad Labem 4:19.07,4 2:31.27,8 466 293. Pekarovic Radovan 1982 SVK GB-Birmingham 4:20.40,9 2:33.01,3 2235 294. Noll Matthias 1982 GER Hart am Limit 4:21.56,3 2:34.16,7 2345 295. Decoster Kurt 1985 BEL B-Heist-aan-Zee 4:22.19,7 2:34.40,1 1832 296. Tvaruzek Martiin 1977 CZE CZ-Turnov 4:39.22,6 2:51.43,0 2301 297. Sewald Hans-Jörg 1982 GER Wasserburg 4:42.22,1 2:54.42,5 1381 298. Sey Barry 1974 BEL Wacky Racers 5:04.57,0 3:17.17,4 509 299. Mortier Kevin 1979 BEL Wacky Racers 5:07.24,5 3:19.44,9 1289 300. Huys Danny 1976 BEL Wacky racers 5:07.26,1 3:19.46,5 1288 Total klassiert: 300