event 27 - 4x50m freestyle mixed
AG 359-320
...
...
1. team Rio Masters BRA
1. 03:08,68
00:49,62 01:48,04
02:35,08 03:08,68
Figueiredo, Gastao Mariz de Silveira, Iracema Guacya Ba
1910 1927
Lenk, Maria Boghossian, Zaven
1915 1927
00:49,62 00:47,04
00:58,42 00:33,60
----
...
...
1. team St.Petersburg Masters USA d.n.s.
AG 319-280
...
...
1. team SOIK Hellas SWE
1. 02:23,84
00:38,40 01:17,32
01:44,69 02:23,84
Wittlock, George Bergengren, Peter
1927 1938
Grilli, Britt Gjöres, Kerstin
1928 1927
00:38,40 00:27,37
00:38,92 00:39,15
...
...
2. team Fluminense Football Club BRA
2. 02:34,24
00:32,95 01:22,60
02:04,67 02:34,24
Boghossian, Aram Ribeiro, Marcia Borelli
1929 1934
Gandolpho, Candida Barroso Soares de Souza, Antonio
1920 1933
00:32,95 00:42,07
00:49,65 00:29,57
...
...
1. team St.Petersburg Masters USA
3. 02:45,62
00:43,97 01:19,91
02:07,75 02:45,62
Carr, Florence Atwood, Barbara
1925 1933
Kohnken, Charles Avery, Richard
1931 1923
00:43,97 00:47,84
00:35,94 00:37,87
...
...
4. team SOIK Hellas SWE
4. 02:50,14
00:43,81 01:19,74
02:01,46 02:50,14
Ferm, Nils Grane, Marianne
1917 1931
Persson, Kennerth Thörnelöf, Barbro
1945 1927
00:43,81 00:41,72
00:35,93 00:48,68
...
...
1. team SV Blau-Weiss Bochum 1896
5. 03:06,00
01:00,87 01:35,33
02:25,94 03:06,00
Lemmes, Else Keusch-Renner, Ingrid
1926 1934
Fischer, Manfred Demuhs, August
1933 1923
01:00,87 00:50,61
00:34,46 00:40,06
...
...
1. team Rio Masters BRA
6. 03:07,04
00:45,28 01:34,80
02:31,12 03:07,04
Carvalho, Mibelle Alberto Tausz Ronai, Nora
1920 1924
Sodré, Dora
V.Trompowsky Douat T, Ivan
1930 1935
00:45,28 00:56,32
00:49,52 00:35,92
...
...
1. team SC Poseidon Berlin GER
7. 03:41,12
01:22,30 02:28,61
03:41,12 Steinbrecher, Hans
Rochowiak, Ilse
1933 1923
Hoffmann, Klaus-Dieter Beger, Käte
1939 1922
01:22,30 01:06,31
----
...
...
1. team Egypt Masters EGY d.n.s.
...
...
1. team Chinese Taipei Swimming Club d.n.s.
...
...
1. team Fluminense Football Club BRA d.n.s.
Boghossian, Ena
Vasconcellos, Maria das neves Meir
1933 1926
Carvalho, Severino Velloso Birmann, Saul
1925 1934 ...
...
1. team Florida Maverick Masters USA d.n.s.
Starr, Frank Tullmann, Patricia
1910 1937
Prokopi, Doris Mac Donald, Robert
1935 1928 ...
...
1. team Walnut Creek Masters USA d.n.s.
...
...
1. team The Olympic Club USA d.n.s.
Bassi, Richard Badger, Carol
1941 1959
Stretch, Nancy Dietrich, Joe
1940 1952
----
...
...
1. team Männer-Schwimm-Verein 02:58,94
RA #3 - Early swimmer take.
:
disqu.
00:39,28 01:36,78
02:08,81 02:58,94
Krause, Werner Lechner, Werner
1928 1940
Schraub, Liselotte Krause, Ruth
1925 1927
00:39,28 00:32,03
00:57,50 00:50,13
AG 279-240
...
...
1. team San Diego Swim Masters USA
1. 02:11,21
00:31,40 01:07,81
01:43,06 02:11,21
Earley, Bill Little, Jeanne
1936 1937
Jordan, Betsy T.
Muter, William
1937 1942
00:31,40 00:35,25
00:36,41 00:28,15
...
...
1. team SG Neukölln eV Berlin GER
2. 02:11,49
00:29,67 01:04,07
01:40,19 02:11,49
Hewelcke, Adu Schulze, Marga
1940 1938
Senftleben, Monika Bestian, Harald
1942 1938
00:29,67 00:36,12
00:34,40 00:31,30
...
...
1. team Heart of England GBR
3. 02:14,33
00:33,65 01:10,63
01:41,22 02:14,33
Fisher, Angela Lowe, Arthur
1956 1935
Green, Elisabeth Miles, Allen
1940 1928
00:33,65 00:30,59
00:36,98 00:33,11
...
...
2. team Budapest Senior HUN
4. 02:16,07
00:32,77 01:14,20
01:47,93 02:16,07
Patoh, Magdolna Latin, Ferenc
1948 1928
Simon, Eszter Banhidy, Attila
1939 1942
00:32,77 00:33,73
00:41,43 00:28,14
...
...
1. team Haywards Heath S.C, GBR
5. 02:16,49
00:31,75 01:07,01
01:44,21 02:16,49
Gimson, Anthony Parfect, Christine
1937 1939
Wilding, Margaret Jones, Christopher
1939 1943
00:31,75 00:37,20
00:35,26 00:32,28
...
...
2. team SOIK Hellas SWE
6. 02:20,70
00:36,26 01:09,03
01:37,54 02:20,70
Ohlsson, Margit Eriksson, Ingvar
1945 1944
Kroner, Matthias Widahl, Eva-Britt
1943 1926
00:36,26 00:28,51
00:32,77 00:43,16
...
...
2. team Spencer Swim Team GBR
7. 02:20,88
00:31,52 01:08,58
01:41,17 02:20,88
Stokes, Geoff Dixon, Irving
1939 1934
Ford, Diane Lauder, Sue
1943 1943
00:31,52 00:32,59
00:37,06 00:39,71
...
...
1. team SSF Bonn GER
8. 02:22,98
00:33,95 01:13,72
01:50,59 02:22,98
Ewald, Wolfgang Hanke, Margret
1936 1945
Binder, Bärbel Möser, Hans Wilhelm
1937 1938
00:33,95 00:36,87
00:39,77 00:32,39
...
...
5. team SOIK Hellas SWE
9. 02:25,40
00:32,39 01:10,35
01:44,56 02:25,40
Forslund, Erik Bure, Harriet
1937 1946
Flodström, Barbro Bergenholm, Per
1943 1929
00:32,39 00:34,21
00:37,96 00:40,84
...
...
1. team St.Petersburg Masters USA
10. 02:36,46
00:41,13 01:21,79
01:58,80 02:36,46
Knight-Perry, Katie Bromwich, Elaine
1935 1942
Torsney, Michael Smith, Thomas
1930 1927
00:41,13 00:37,01
00:40,66 00:37,66
...
...
1. team SC Wasserfreunde München
11. 02:43,42
00:47,67 01:19,67
02:12,50 02:43,42
Perathoner, Frieda Aschauer, Anneke
1938 1937
Reichelt, Hans Götz, Richard
1936 1939
00:47,67 00:52,83
00:32,00 00:30,92
...
...
6. team SOIK Hellas SWE
12. 02:45,65
00:49,70 01:42,08
02:11,61 02:45,65
Vadem, Kristina Ljungberg, Bo
1925 1945
Jutner, Ernst Arne Hansson, Brittmarie
1920 1965
00:49,70 00:29,53
00:52,38 00:34,04
...
...
1. team CFC Issha JPN
13. 02:45,77
01:12,19 01:59,47
02:45,77 Sawada, Yoshikatsu
Kato, Yukako
1944 1934
Nakai, Etsuko Hayashi, Takashi
1940 1929
01:12,19 00:47,28
...
...
1. team K.S. Astoria Masters POL
14. 02:51,21
00:41,75 01:21,20
02:17,89 02:51,21
Niemczyk, Anna Wilczynska, Wackawa
1951 1928
Manczak, Adam Lewandowski, Zygmunt
1939 1937
00:41,75 00:56,69
00:39,45 00:33,32
...
...
1. team TSV 1846 v.Mannheim GER
15. 02:52,73
00:38,16 01:19,63
01:59,16 02:52,73
Gaab, Ursula Orth, Eva
1957 1954
Putz, Helmut Mitsch, Gerhard
1930 1919
00:38,16 00:39,53
00:41,47 00:53,57
...
...
2. team St.Petersburg Masters USA
16. 03:12,44
00:35,55 01:25,35
02:03,72 03:12,44
Cox, John R.
Beach, Robert Edward
1935 1930
Steer, Sandy Quail, Vicki
1939 1940
00:35,55 00:38,37
00:49,80 01:08,72
...
...
1. team Amakhosi RSA
17. 03:15,42
01:17,77 02:11,06
02:44,84 03:15,42
Drusinski, Irene Cynthia Hillstrom, Josef F.S.
1922 1944
Hardwich, Yvette Burton, Robin Michael
1925 1952
01:17,77 00:33,78
00:53,29 00:30,58
----
...
...
1. team Budapest Senior HUN d.n.s.
...
...
1. team Egypt Masters EGY d.n.s.
Schmidt, Silke 1973
...
...
1. team Esporte Clube Pinheiros BRA d.n.s.
...
...
1. team Chinese Taipei Swimming Club d.n.s.
Schmidt, Silke 1973
...
...
1. team San Mateo Master Marlins USA d.n.s.
...
...
1. team Rio Masters BRA d.n.s.
Koslinski, Eugenio Silva, Luiza
1940 1929
Senfft, Maria Dulce Martins, Lynaldo Carvalho
1957 1926 ...
...
1. team A.O. Trappes Natation FRA d.n.s.
...
...
1. team Quebec-Canada CAN d.n.s.
----
...
...
1. team Startgemeinschaft Remscheid 02:27,56
RG - incorrect age group.
disqu.
00:36,57 01:11,65
01:56,57 02:27,56
Cociuban, Georg Leineweber, Gerlind
1934 1936
Pohl, Ingrid Van Ess, Rudolf
1960 1933
00:36,57 00:44,92
00:35,08 00:30,99
...
...
1. team Männer-Schwimm-Verein 02:30,42
RA #3 - Early swimmer take.
disqu.
00:36,74 01:18,50
01:47,56 02:30,42
Wall, Alfred 1933
1940
Wittmann, Christine Scheffler, Gisela, Dr.
1947 1937
00:36,74 00:29,06
00:41,76 00:42,86
...
...
1. team Circulo de la Fuerza Aerea ARG 02:37,49
RD - Non listed swimmer swam.
disqu.
00:50,71 01:24,45
02:04,58 02:37,49
Purdie de Allende, Graciela Rosario Lopez Alonso, Emilio Rafael
1939 1923
Coppo, Susana Norma Rezoagli, Fernando Jose Luis
1959 1939
00:50,71 00:40,13
00:33,74 00:32,91
AG 239-200
...
...
1. team Männer-Schwimm-Verein
1. 01:58,61
00:29,26 00:57,79
01:30,99 01:58,61
Soptirean, Irinel Berger, Harriet
1964 1944
Gitter, Rolf Hesbacher, Frank
1943 1948
00:29,26 00:33,20
00:28,53 00:27,62
...
...
1. team Wroclaw Swimming Ass. POL
2. 01:59,46
00:30,69 01:00,83
01:33,37 01:59,46
Radtke, Alicja Bastek, Renata
1964 1943
Bielicz, Leonhard Buczkowski, Wladyslaw
1951 1942
00:30,69 00:32,54
00:30,14 00:26,09
...
...
1. team Oldenburger SV GER
3. 02:00,48
00:28,19 00:59,12
01:32,67 02:00,48
Janßen, Wolfgang Heeren, Christiane
1950 1949
Milger, Karin Heeren, Peter
1955 1945
00:28,19 00:33,55
00:30,93 00:27,81
...
...
1. team Gold Coast Masters USA
4. 02:01,04
00:26,74 00:58,22
01:33,16 02:01,04
Hawkins, Roger L Barry, Marcia
1948 1948
Cavanaugh, Debbie Cavanaugh, Cav
1958 1935
00:26,74 00:34,94
00:31,48 00:27,88
...
...
2. team Heart of England GBR
5. 02:01,19
00:31,78 01:02,13
01:33,79 02:01,19
Wilson, Andy Hamblett, Rosalind
1946 1957
Wilson, Judy Lord, Bob
1944 1945
00:31,78 00:31,66
00:30,35 00:27,40
...
...
2. team Spencer Swim Team GBR
6. 02:02,12
00:29,79 01:01,73
01:34,09 02:02,12
Fellows, Carol Cherrington, Tony
1946 1942
Lowe, Julie Mc Creadie, Duncan
1955 1945
00:29,79 00:32,36
00:31,94 00:28,03
...
...
1. team Peru Masters PER
7. 02:02,70
00:29,89 01:01,94
01:33,32 02:02,70
Vivanco, Rosario
Changanaqui de Graet, Maria del
1949 1951
Canepa, Carlos Caillaux, Ricardo
1943 1954
00:29,89 00:31,38
00:32,05 00:29,38
...
...
1. team Wasserfreunde Wuppertal GER
8. 02:04,24
00:27,56 01:00,58
01:33,13 02:04,24
Meeuw, Folkert Trautmann, Günther Dr.
1946 1940
Meeuw, Folkert Meeuw, Jutta
1946 1954
00:27,56 00:32,55
00:33,02 00:31,11
...
...
1. team SG Neukölln eV Berlin GER
9. 02:06,79
00:31,22 01:05,94
01:34,53 02:06,79
Kurth, Martin Merten, Klaus
1955 1950
Stübert, Ruth Merten, Brigitte
1949 1946
00:31,22 00:28,59
00:34,72 00:32,26
...
...
1. team WSP Masters Warszawa POL
10. 02:07,28
00:29,43 01:04,47
01:37,54 02:07,28
Krawczyk, Jacek Piotrowska-Calka, Ewa
1949 1954
Krawczyk, Zofia Skoskiewicz, Tadeusz
1952 1938
00:29,43 00:33,07
00:35,04 00:29,74
...
...
3. team SOIK Hellas SWE
11. 02:09,49
00:34,00 01:00,88
01:29,22 02:09,49
Rainer, Margareta Fogelberg, Bosse
1949 1957
Christiansen, Glen Hjalmarson, Birgitta
1957 1937
00:34,00 00:28,34
00:26,88 00:40,27
...
...
1. team St.Petersburg Masters USA
12. 02:10,14
00:32,34 01:06,16
01:40,77 02:10,14
Page, Anne Geiger, Pam
1948 1952
Yonezawa, Mikiko Hart, Larry A.
1956 1912
00:32,34 00:34,61
00:33,82 00:29,37
...
...
1. team Old Edwardian Master RSA
13. 02:10,29
01:06,79 01:42,38
02:10,29 Petersen, John W.
Leuner, Susan
1945 1939
Ireland, Jenny Buchannan, Chris
1950 1962
01:06,79 00:35,59
...
...
1. team Warringah Masters Swimming
14. 02:10,78
00:31,42 01:07,20
01:38,61 02:10,78
Pagden, John Eric Bellhouse Burke, Rhonda
1941 1963
Harrison, Marion Van Gelder, Max Sylvain
1950 1930
00:31,42 00:31,41
00:35,78 00:32,17
...
...
1. team Budapest Senior HUN
15. 02:11,24
00:28,21 01:05,19
01:41,89 02:11,24
Hegedüs, Lajos Angyalföldi, Eva
1957 1944
Csapo, Katalin Abosi, János
1952 1947
00:28,21 00:36,70
00:36,98 00:29,35
...
...
1. team Eastbourne Swimming Club GBR
15. 02:11,24
00:31,36 01:08,06
01:41,45 02:11,24
Cumming, David Frank Miller, Rodney
1938 1943
Platt, Zoe Miller, Lynda
1973 1944
00:31,36 00:33,39
00:36,70 00:29,79
...
...
1. team Heart of England GBR
17. 02:12,23
00:30,69 01:08,80
01:42,25 02:12,23
Tennant, John Williamson, Fran
1939 1962
Green, Rosemarie Short, Graham
1948 1946
00:30,69 00:33,45
00:38,11 00:29,98
...
...
1. team Acuatica Nelson Vargas MEX
18. 02:13,42
00:28,60 01:13,62
01:45,37 02:13,42
Urreta, Jorge Vaca, Laura
1950 1953
Hernandez Alvarez, Rosaura Pineyro Altuve, Luis
1933 1952
00:28,60 00:31,75
00:45,02 00:28,05
...
...
1. team Rio Masters BRA
19. 02:16,87
00:32,37 01:09,16
01:47,80 02:16,87
Araujo Pessoa, Aline Figueiredo, Vera Lucia de
1971 1947
Figueiredo, Luiz Felippe de Cavalcanti Rocha da, Alberto
1941 1939
00:32,37 00:38,64
00:36,79 00:29,07
...
...
1. team Köpeniker Sportverein Ajax GER
20. 02:17,43
00:34,46 01:09,36
01:44,46 02:17,43
Voelmy, Constanze Beckert, Simone
1960 1958
Wollenberg, Wolfgang Krüger, Klaus
1938 1940
00:34,46 00:35,10
00:34,90 00:32,97
...
...
1. team 1. SSV Ingelheim 1966 e.V. GER
21. 02:19,56
00:34,30 01:10,25
01:45,76 02:19,56
Krug, Ulrich Dach, Gaby
1945 1951
Karbe, Siegfried Sesterhenn, Marie-Paule
1943 1952
00:34,30 00:35,51
00:35,95 00:33,80
...
...
1. team Pacific Northwest Aquatics USA
22. 02:22,49
00:33,62 01:08,41
01:42,21 02:22,49
Reid, Walt Dillon, Sally A.
1940 1946
Casey, Kathrine J.
Carlson, Lee A.
1948 1940
00:33,62 00:33,80
00:34,79 00:40,28
...
...
2. team St.Petersburg Masters USA
23. 02:25,43
01:17,26 01:54,08
02:25,43 Frazier, Catherine
Euler Dr., Konrad
1957 1935
Day, Bruce Edward Zubrod, Alexis
1950 1952
01:17,26 00:36,82
...
...
1. team SV Blau-Weiss Bochum 1896
24. 02:26,30
00:33,24 01:05,63
01:49,49 02:26,30
Mitlewski, Günter Monstadt, Waltraud
1946 1943
Kreft, Martin Ostgathe, Susanne
1940 1954
00:33,24 00:43,86
00:32,39 00:36,81
...
...
1. team S.V.Neptun Herne GER
25. 02:34,11
00:29,89 01:06,06
01:51,56 02:34,11
Thomas, Wolfgang Bevtz, Karin
1957 1941
Trampenau, Kerstin Stak, Friedhelm
1967 1935
00:29,89 00:45,50
00:36,17 00:42,55
...
...
1. team KSC Senri JPN
26. 02:44,14
00:40,06 01:19,14
02:00,79 02:44,14
Suna, Akihiko Oyama, Kumiko
1943 1960
Sekine, Mariko Sato, Koichi
1955 1942
00:40,06 00:41,65
00:39,08 00:43,35
----
...
...
2. team Budapest Senior HUN d.n.s.
...
...
1. team Genève Natation 1885 SUI d.n.s.
Norrey, Craig Deane Khodl, Pavel
1961 1957
Lutolf, Peter Bartschi, Peter
1933 1935 ...
...
1. team Egypt Masters EGY d.n.s.
...
...
1. team Academia 4*1 Fiat Milano BRA d.n.s.
Schmidt, Roberto Neto Teixeira Perroni, Diana Doris
1939 1955
Machado Ramos De Mor, Lilian Rinaldi Santos, Heliani
1944 1957 ...
...
2. team The Olympic Club USA d.n.s.
Schmidt, Silke 1973
...
...
1. team Cercle des Nageurs de Marseille d.n.s.
1973 1973
1973 ...
...
1. team The Olympic Club USA d.n.s.
...
...
1. team Chinese Taipei Swimming Club d.n.s.
...
...
1. team Masters Ceará BRA d.n.s.
----
...
...
1. team Daland Swim School Masters 02:01,03
RA #4 - Early swimmer take.
disqu.
00:28,96 00:59,79
01:30,90 02:01,03
van Scoyk, Jonathan Kirkpatrick - Reno, Nancy
1945 1955
Wynn-Hoffman, Julie Coale, Bob
1955 1940
00:28,96 00:31,11
00:30,83 00:30,13
AG 199-160
...
...
1. team Peru Masters PER
1. 01:51,04
00:27,95 00:57,20
01:26,55 01:51,04
Steenmetz, Maria Hemmerde, Clifford
1957 1956
Villar, Luisa
Rodriguez, Fernando
1962 1963
00:27,95 00:29,35
00:29,25 00:24,49
...
...
2. team St.Petersburg Masters USA
2. 01:51,26
00:28,66 00:56,46
01:25,42 01:51,26
Petersen, Charlotte Shonkwiler, Cathy
1964 1960
Kennedy, Timothy Specht, William
1956 1958
00:28,66 00:28,96
00:27,80 00:25,84
...
...
1. team Budapest Senior HUN
3. 01:51,99
00:29,42 00:57,30
01:23,92 01:51,99
Jurik, Angéla Erdelyi, Ferenc
1975 1952
Csaba, Gábor Czifrik, Hajnalka
1947 1966
00:29,42 00:26,62
00:27,88 00:28,07
...
...
1. team SG Frankfurt GER
4. 01:52,61
00:28,32 00:57,64
01:26,26 01:52,61
Hemmling, Gerlinde Wolski, Michael
1961 1948
Teckentrup, Iris
Harbrecht, Hans-Joachim
1963 1948
00:28,32 00:28,62
00:29,32 00:26,35
...
...
1. team Alaska Masters Swimming USA
5. 01:54,44
00:25,15 00:52,26
01:24,01 01:54,44
Abbott, Rick Carter, Ruth
1955 1959
Steck, Stanley Haxby, Annie
1955 1963
00:25,15 00:31,75
00:27,11 00:30,43
...
...
1. team Sihlfish Adliswil SUI
6. 01:54,57
00:26,08 00:56,52
01:27,35 01:54,57
Wagner, Roland Iseppi, Esther
1965 1958
Steiger, Regula Marty, Roger
1952 1958
00:26,08 00:30,83
00:30,44 00:27,22
...
...
1. team A.S. Nuovo Nuoto ITA
7. 01:55,63
00:29,51 00:56,33
01:24,80 01:55,63
Parocchi, Silvia Nanni, Pier Federico
1966 1945
Naldi, Daniele Bondi, Barbara
1960 1969
00:29,51 00:28,47
00:26,82 00:30,83
...
...
2. team IFK Lidingö SWE
8. 01:56,18
00:29,22 00:55,54
01:25,42 01:56,18
Wangel, Cecilia Westlund, Ulrika
1965 1965
Fältman, Magnus Gorosch, Kaj Olof
1959 1948
00:29,22 00:29,88
00:26,32 00:30,76
...
...
1. team Heart of England GBR
9. 01:56,92
00:27,93 00:59,76
01:29,46 01:56,92
Cooke, David Dige, Michelle
1956 1960
Grace, Jacqueline Parker, Gareth
1962 1959
00:27,93 00:29,70
00:31,83 00:27,46
...
...
1. team Enfants de Neptune de Tours
10. 01:57,09
00:28,21 00:58,61
01:28,48 01:57,09
Le Noach, Hervé Jonas, Carol
1957 1952
Beucher-Fezard, Elisabeth Le Noach-Bozon, Sylvie
1959 1955
00:28,21 00:29,87
00:30,40 00:28,61
...
...
1. team Naestved DEN
11. 01:57,31
00:31,34 00:57,70
01:27,95 01:57,31
Juel, Sanne Carstensen, Tine
1965 1962
Nordsted-Jorgensen, Jasper Gronlund, Ebbe
1956 1951
00:31,34 00:30,25
00:26,36 00:29,36
...
...
1. team PVK Brno CZE
12. 01:57,49
00:29,42 00:58,39
01:28,58 01:57,49
Vojkufkova, Martina Dufkova, Mercela
1974 1962
Shejbal, Jiri Smerda, Rudolf
1952 1943
00:29,42 00:30,19
00:28,97 00:28,91
...
...
1. team Troyka Moscow RUS
13. 01:57,77
00:26,91 01:02,67
01:30,81 01:57,77
Vazhenin, Igor Vintoukhova, Anna
1964 1970
Rochtchina, Marina Koulik, Alexandre
1956 1950
00:26,91 00:28,14
00:35,76 00:26,96
...
...
1. team Neptun Praha CZE
14. 01:58,80
00:31,34 01:02,54
01:30,42 01:58,80
Guminska, Beatrice Pavlicek, Milan
1970 1958
Civinova, Vera Kolar, Zdenek
1957 1952
00:31,34 00:27,88
00:31,20 00:28,38
...
...
1. team Eisenacher SSV GER
15. 01:59,27
00:31,84 01:03,86
01:31,65 01:59,27
Hünninger, Ilona Hollerbuhl, Thomas
1962 1954
Göllner, Ines Singwald, Jürgen
1964 1958
00:31,84 00:27,79
00:32,02 00:27,62
...
...
1. team Trinity Masters TRI
16. 02:01,12
00:28,13 01:02,67
01:35,07 02:01,12
Ferreira, Geoffrey Attin, Natalie
1949 1964
De la Rosa, Patricia Attin, Randall
1953 1961
00:28,13 00:32,40
00:34,54 00:26,05
...
...
1. team ASPTT Paris Natation FRA
17. 02:02,13
00:27,56 00:59,24
01:30,58 02:02,13
Lechevalier, Nicolas Arie, Jacques
1964 1947
Duprez-Bazureau, Bénédicte Julien, Edwige
1951 1957
00:27,56 00:31,34
00:31,68 00:31,55
...
...
1. team Acuatica Nelson Vargas MEX
17. 02:02,13
00:27,09 01:00,10
01:37,12 02:02,13
Gutierrez del Bosque, Oscar Marx, Cristina
1957 1958
Rodriguez, Araceli
Sanchez Rodriguez, J.Antonio
1955 1963
00:27,09 00:37,02
00:33,01 00:25,01
...
...
1. team Bracknell Swimming Club GBR
19. 02:03,41
00:28,90 01:00,85
01:31,97 02:03,41
Shackleton, John Robinson, Julie
1954 1965
Daniell, Michael Bell, Julia
1940 1966
00:28,90 00:31,12
00:31,95 00:31,44
...
...
1. team SSV Trier GER
20. 02:03,73
00:32,15 01:03,89
01:36,36 02:03,73
Kiesmann, Michael Kratz, Jutta
1950 1962
Schönhofen, Sigrid Koch, Mathias
1963 1963
00:32,15 00:32,47
00:31,74 00:27,37
...
...
2. team M.G.H.Master Givat Haaim ISR
21. 02:03,95
00:29,57 01:01,20
01:33,97 02:03,95
Tobis, Ailon Birkhahn, Lior
1950 1963
Varakuta, Alina Shefa, Gershon
1966 1943
00:29,57 00:32,77
00:31,63 00:29,98
...
...
1. team Donau Wien AUT
22. 02:04,08
00:34,66 01:06,06
01:35,96 02:04,08
Csekö, Gisela Hajdu, Judit
1944 1959
Gross, Michael Rendl, Christian
1962 1963
00:34,66 00:29,90
00:31,40 00:28,12
...
...
1. team Vikingos VEN
23. 02:05,04
00:37,16 01:13,19
01:39,05 02:05,04
De Alvarez, Maria Gamez, Rafael
1939 1974
Machum Matthies, Sabina Margarita Bustamante Ramirez, Henry
1954 1965
00:37,16 00:25,86
00:36,03 00:25,99
...
...
1. team SV Gallneukirchen AUT
24. 02:06,93
00:29,33 00:58,49
01:31,70 02:06,93
Kutschera, Jörg Hauser, Silvia
1955 1967
Hochwind, Stefan Babl, Karin
1954 1963
00:29,33 00:33,21
00:29,16 00:35,23
...
...
4. team St.Petersburg Masters USA
25. 02:07,37
00:27,14 00:59,99
01:33,12 02:07,37
Frazier, Russell Swanson, Christine
1954 1962
Kaleel, Laura Ferris, Harold
1960 1930
00:27,14 00:33,13
00:32,85 00:34,25
...
...
1. team ESV Frankfurt/Oder 1948 GER
26. 02:09,06
00:37,27 01:07,11
01:40,45 02:09,06
Schulz, Iris Macht, Kerstin
1959 1962
Maschke, Heico Ludolph, Thomas
1960 1959
00:37,27 00:33,34
00:29,84 00:28,61
...
...
1. team SV 99 München GER
27. 02:09,15
00:26,92 01:05,12
01:32,71 02:09,15
Lippoldt, Frank Pfeiffer, Ernst
1961 1965
Lang, Ruth Menhart, Monika
1954 1959
00:26,92 00:27,59
00:38,20 00:36,44
...
...
1. team Amakhosi RSA
28. 02:11,45
00:35,56 01:10,21
01:42,39 02:11,45
Blair, Lynne
Hadley, Anthony Norman Van
1952 1952
Mackenzie, Catrina Johanne Mari Reeves, Paul Edward Puttenha
1955 1958
00:35,56 00:32,18
00:34,65 00:29,06
...
...
1. team Berliner Schwimmclub Delphin
29. 02:11,75
00:33,38 01:08,44
01:43,34 02:11,75
Bräuer, Uta Seffert, Klaus
1972 1940
Radau, Angelika Marzahn, Robert
1948 1969
00:33,38 00:34,90
00:35,06 00:28,41
...
...
1. team 1.Potsdamer SV GER
30. 02:12,28
00:24,89 01:02,37
01:41,16 02:12,28
Scheuner, Torsten Krahl, Günther
1973 1938
Papke, Rosemarie Zimmermann, Maren
1942 1975
00:24,89 00:38,79
00:37,48 00:31,12
...
...
2. team SSV Trier GER
31. 02:15,69
00:31,21 01:10,06
01:46,21 02:15,69
Coels, Manfred Kiesmann, Gertie
1956 1955
Woiwode, Petra Ahnen, Wolfgang
1962 1961
00:31,21 00:36,15
00:38,85 00:29,48
...
...
1. team SV Lohhof e.V. GER
32. 02:16,14
00:34,56 01:12,42
01:42,37 02:16,14
Lortz, Susanne Hüller, Peter
1963 1956
Riedel, Sabine Schencking, Jürgen
1957 1961
00:34,56 00:29,95
00:37,86 00:33,77
...
...
1. team SB Delphin Augsburg GER
33. 02:16,99
00:30,44 01:03,77
01:42,13 02:16,99
Brunner, Oliver Merk, Cornelia
1963 1959
Baiter, Sylvia Otte, Joachim
1969 1943
00:30,44 00:38,36
00:33,33 00:34,86
...
...
1. team S.V.Neptun Herne GER
34. 02:19,36
00:28,40 01:02,38
01:43,23 02:19,36
Strohmeyer, Frank Jünemann, Gabriele
1969 1960
Völkel, Ulrike Erdmann, Wilhelm
1961 1949
00:28,40 00:40,85
00:33,98 00:36,13
...
...
1. team Nantes ASPTT Natation FRA
35. 02:21,84
00:28,69 01:11,12
01:43,11 02:21,84
Joly, Dominique Kerleau, de, Jean Pierre
1964 1957
Joly, Madelaine Feuillatre, Jacqueline
1957 1960
00:28,69 00:31,99
00:42,43 00:38,73
...
...
1. team Mälarhöjdens Simsällskap SWE
36. 02:58,77
00:29,49 01:00,81
01:46,37 02:58,77
Holmberg, Henrik Larsson, Denis
1969 1935
Holmberg, Marie Larsson, Gun
1969 1932
00:29,49 00:45,56
00:31,32 01:12,40
----
...
...
1. team Rio Masters BRA d.n.s.
Schmidt, Silke 1973
Schmidt, Silke 1973
...
...
2. team Budapest Senior HUN d.n.s.
Schmidt, Silke 1973
...
...
1. team Academia 4*1 Fiat Milano BRA d.n.s.
Loro, Jose Orlando Toledo Ribeiro, Mylene
1949 1961
Martorell, Aroma Lopez, Julio Cesar
1958 1967 ...
...
1. team Academia Competition BRA d.n.s.
...
...
3. team Valle Arriba Athletic Club VEN d.n.s.
...
...
1. team St.Petersburg Masters USA d.n.s.
...
...
3. team St.Petersburg Masters USA d.n.s.
Niedermeyer, Valery Harrelson, JoAnn
1969 1956
Marzulli, Pat Eaddy, Vance Moore
1948 1948 ...
...
1. team Cercle des Nageurs de Marseille d.n.s.
...
...
1. team SC Delphin Ingolstadt GER d.n.s.
Schmidt, Silke 1973
AG 159-120
...
...
1. team The Olympic Club USA
1. 01:47,09
00:24,76 00:54,18
01:23,05 01:47,09
Everist, Kirk Forbes, Tiffany
1967 1967
Schriger, Joan Keppeler, John
1964 1967
00:24,76 00:28,87
00:29,42 00:24,04
...
...
1. team SSG Saar Max Ritter GER
2. 01:48,45
00:28,54 00:54,72
01:23,47 01:48,45
Fieguth, Kristina Ziegler, Katrin
1974 1971
Klee, Dietmar Günther, Georg
1964 1968
00:28,54 00:28,75
00:26,18 00:24,98
...
...
2. team Spencer Swim Team GBR
3. 01:49,16
00:25,74 00:54,11
01:23,44 01:49,16
Salway, Mark Robertson, Kirstin
1968 1969
Hill, Susan Gomez, Matthew
1970 1966
00:25,74 00:29,33
00:28,37 00:25,72
...
...
1. team SCW Eschborn GER
4. 01:49,44
00:26,21 00:55,14
01:21,02 01:49,44
Wagner, Jörg Pohl, Bernd
1971 1966
Fraatz, Sandra Fraatz, Barbara
1970 1966
00:26,21 00:25,88
00:28,93 00:28,42
...
...
1. team Borough of Kirklees GBR
5. 01:51,12
00:28,54 00:55,53
01:24,77 01:51,12
Watson, Victoria Sutcliffe, Gillian
1966 1974
Sutcliffe, Craig Garside, Simon
1973 1960
00:28,54 00:29,24
00:26,99 00:26,35
...
...
1. team BSC Robben GER
6. 01:51,76
00:26,83 00:55,92
01:25,25 01:51,76
Karolyi, Christian Halbach, Andrea
1967 1971
Romberg, Ute Nanni, Dirk
1961 1966
00:26,83 00:29,33
00:29,09 00:26,51
...
...
2. team Valle Arriba Athletic Club VEN
7. 01:51,88
00:26,51 00:54,90
01:24,27 01:51,88
Gutierrez, Marcos Hernandez, Raquel
1971 1973
Fernandez, Carolina Alvarez, Rafael
1973 1960
00:26,51 00:29,37
00:28,39 00:27,61
...
...
1. team Bracknell Swimming Club GBR
8. 01:52,37
00:26,18 00:56,98
01:25,62 01:52,37
Greenwood, Tom Hartley, Siobhan
1960 1968
Doherty, Marie Mandeville, Tim
1974 1964
00:26,18 00:28,64
00:30,80 00:26,75
...
...
1. team Academia 4*1 Fiat Milano BRA
9. 01:52,74
00:28,65 01:02,94
01:28,18 01:52,74
Leao, Renata De Araujo Komoguchi Ogata, Ricardo
1972 1964
Ericsson, Cynthia Maria Borba, Lawrence
1971 1970
00:28,65 00:25,24
00:34,29 00:24,56
...
...
2. team SV Dachau GER
10. 01:53,15
00:27,65 00:57,05
01:26,32 01:53,15
Dahlinger, Klaus Frischholz, Regina
1957 1965
Klotz, Maira Thomas, Michael
1970 1975
00:27,65 00:29,27
00:29,40 00:26,83
...
...
1. team SG Region München GER
11. 01:53,61
00:27,98 01:00,82
01:29,42 01:53,61
Stiefenhöfer, Peter Koller, Christine
1965 1968
Lang, Petra Koller, Andreas
1964 1972
00:27,98 00:28,60
00:32,84 00:24,19
...
...
1. team SK Spolchemie Usti/L. CZE
12. 01:54,54
00:27,90 00:58,89
01:29,44 01:54,54
Zouhar, Filip Libnarova, Martina
1970 1971
Kresalkova, Miroslava Chloupek, Tomas
1965 1972
00:27,90 00:30,55
00:30,99 00:25,10
...
...
1. team 1. WV Wunstorf GER
13. 01:54,97
00:27,32 00:55,58
01:25,70 01:54,97
Tiedemann, Frank Haak, Sylvia
1969 1970
Hunte, Marco Giesecke, Birgit
1962 1970
00:27,32 00:30,12
00:28,26 00:29,27
...
...
1. team SC Bodenteich GER
14. 01:55,12
00:28,83 00:56,24
01:28,00 01:55,12
Hilbig, Dagmar Feldross, Kathleen
1958 1965
Matthäus, Martin Haß, Michael
1969 1974
00:28,83 00:31,76
00:27,41 00:27,12
...
...
1. team SG Weser-Ems GER
15. 01:55,46
00:26,97 00:56,53
01:29,85 01:55,46
Bartels, Insa Seidlitz, Torsten
1968 1968
Lehmann, Katrin Gremler, Olaf
1972 1967
00:26,97 00:33,32
00:29,56 00:25,61
...
...
1. team USG DEN
16. 01:55,77
00:28,43 00:59,88
01:25,92 01:55,77
Rasmussen, Ebbe Mom's Eriksen, Henrik
1949 1972
Svendsen, Rikke Lovendahl Knudsen, Maria B.
1974 1974
00:28,43 00:26,04
00:31,45 00:29,85
...
...
1. team AZ&PC Amersfoort NED
17. 01:55,87
00:30,35 01:03,38
01:31,54 01:55,87
Frowijn, Petra
Van Bon-Rosenbrand, Lidia
1966 1970
Beijleveld, Willem Van Norden, Edwin
1947 1963
00:30,35 00:28,16
00:33,03 00:24,33
...
...
1. team OSC Berlin GER
18. 01:56,46
00:25,35 00:59,05
01:29,46 01:56,46
Händler, Reiko Kirsten, Bludau
1971 1968
Peter, Ines Sebastian, Malack
1963 1975
00:25,35 00:30,41
00:33,70 00:27,00
...
...
2. team SC Thalwil SUI
19. 01:56,55
00:30,40 01:03,02
01:30,06 01:56,55
Gemperli, Anja Mundschin, Robert
1972 1966
Probst, Nicole Niedermann, Richard
1968 1957
00:30,40 00:27,04
00:32,62 00:26,49
...
...
1. team Kultur- und Sport-Club
20. 01:56,62
00:28,81 00:54,05
01:26,04 01:56,62
Mielke, Wolfram Schweitzer, Katja
1969 1972
Arndt, Stephan Pfeffer, Grit
1968 1971
00:28,81 00:31,99
00:25,24 00:30,58
...
...
1. team Schwimm-Club Dinslaken e.V.
21. 01:56,69
00:33,27 00:59,88
01:30,27 01:56,69
Weber, Sylvia Korthauer, Simone
1962 1970
Benninghoff, Thomas Irmer, Frank
1965 1965
00:33,27 00:30,39
00:26,61 00:26,42
...
...
1. team SB Delphin Augsburg GER
22. 01:57,11
00:27,93 00:58,06
01:25,28 01:57,11
Missel, Peter Baur, Armin
1968 1972
Duna, Hildegard Krauß, Rosi
1967 1964
00:27,93 00:27,22
00:30,13 00:31,83
...
...
1. team SC Wasserfreunde München
23. 01:57,25
00:31,56 00:59,88
01:31,80 01:57,25
Koppensteiner, Astrid Aschauer, Christine
1968 1973
Schloter, Michael Buell, Jörg
1965 1965
00:31,56 00:31,92
00:28,32 00:25,45
...
...
1. team TV Bocholt GER
24. 01:57,39
00:30,23 00:58,53
01:30,92 01:57,39
Brauckhoff, Iris Leifer, Simone
1966 1973
Klütz, Karsten Ketelaer, Thomas
1971 1968
00:30,23 00:32,39
00:28,30 00:26,47
...
...
1. team Post-SV Telekom Augsburg GER
25. 01:57,79
00:28,04 00:56,06
01:26,48 01:57,79
Simmoleit, Gerhard Salzmann, Alexandra
1962 1970
Lyebalk, Mads Lesser, Nicole
1971 1974
00:28,04 00:30,42
00:28,02 00:31,31
...
...
2. team Turnerschaft Arzberg GER
26. 01:57,81
00:32,32 00:59,35
01:25,23 01:57,81
Ernstberger, Susanne Kastner, Uwe
1959 1969
Schmidt, Fritz Pflaum, Ute
1964 1966
00:32,32 00:25,88
00:27,03 00:32,58
...
...
1. team SV Hagen 94 GER
27. 01:57,84
00:27,35 00:53,80
01:24,95 01:57,84
Meik, Michael Brkowski, Gabriele
1958 1961
Lühr, Sören Skoda, Martina
1974 1969
00:27,35 00:31,15
00:26,45 00:32,89
...
...
1. team FWM München GER
28. 01:57,92
00:27,53 01:00,62
01:31,44 01:57,92
Huber, Michael Roas, Petra
1974 1960
Schulze, Sabine Tischner, Michael
1960 1971
00:27,53 00:30,82
00:33,09 00:26,48
...
...
1. team S.V.Neptun Herne GER
29. 01:58,01
00:31,85 00:58,82
01:30,98 01:58,01
Wegner, Andrea Viebahn, Dagmar
1970 1974
Renner, Martin Lukowski, Michael
1965 1967
00:31,85 00:32,16
00:26,97 00:27,03
...
...
1. team SGS Verden /Dörverden GER
30. 01:58,52
00:30,08 01:02,62
01:32,33 01:58,52
Schmidt, Rainer Gratz, Daniela
1960 1973
Oelßner, Cathrin Dorau, Kai
1967 1966
00:30,08 00:29,71
00:32,54 00:26,19
...
...
1. team SV Gera GER
31. 01:58,86
00:25,49 00:58,07
01:30,75 01:58,86
Schneider, Sören Noack, Swantje
1971 1972
Kiefner, Jana Friedel, Ralf
1964 1970
00:25,49 00:32,68
00:32,58 00:28,11
...
...
1. team SV Dachau GER
32. 01:58,93
00:28,04 01:00,76
01:31,95 01:58,93
Seyfried, Walter Kaspar, Wilhelmine
1959 1964
Resech, Christine Posch, Michael
1964 1970
00:28,04 00:31,19
00:32,72 00:26,98
...
...
1. team Cercle des Nageurs de Marseille
33. 01:59,68
00:25,60 00:58,97
01:25,64 01:59,68
Leleuch, Thierry Chanoine, Thierry
1972 1958
Morange-Sala, Sophie Vesselovsky, Kira
1961 1962
00:25,60 00:26,67
00:33,37 00:34,04
...
...
1. team A.S. Helios Southlands ITA
34. 02:00,14
00:26,88 00:59,65
01:33,41 02:00,14
Ricciardi, Fabio Macci, Roberta
1965 1967
Ottavi, Laura Pantalei, Andrea
1963 1968
00:26,88 00:33,76
00:32,77 00:26,73
...
...
1. team TV Gutheil Billstedt Hamburg
35. 02:00,22
00:27,06 01:02,34
01:35,04 02:00,22
Scholz, Anja Fichte, Lars Ole
1964 1969
Schmidt, Silke Friedrich, Björn
1973 1972
00:27,06 00:32,70
00:35,28 00:25,18
...
...
1. team SV Neviges GER
36. 02:00,29
00:31,39 01:00,15
01:34,19 02:00,29
Grabowski, Sonja Urbach, Nicole
1973 1969
Schilling, Mathias Schramm, Stephan
1966 1966
00:31,39 00:34,04
00:28,76 00:26,10
...
...
1. team Ennis Swimming Club IRL
37. 02:00,44
00:30,02 01:02,78
01:32,10 02:00,44
Schultz, Lother Norbert Alwin Cahill, Norma
1951 1965
Ledwith, Dorothy Conroy, Gordon
1958 1975
00:30,02 00:29,32
00:32,76 00:28,34
...
...
1. team Jeunesse Natation Compiegne
38. 02:00,86
00:31,88 01:04,26
01:32,69 02:00,86
Gosse, Marie Christine Deloncle, Nicolas
1964 1973
Lopes Y Oso, Virginia Tomas, Bernard
1975 1964
00:31,88 00:28,43
00:32,38 00:28,17
...
...
1. team Linköpings Allmänna Sim Sällsk
39. 02:01,16
00:26,75 00:58,25
01:31,02 02:01,16
Nilsson, Magnus Sahlström, Karin
1973 1974
Zagai, Ulrika Magnusson, Per
1975 1957
00:26,75 00:32,77
00:31,50 00:30,14
...
...
1. team IFK Lidingö SWE
40. 02:01,91
00:30,53 00:57,92
01:28,81 02:01,91
Sundberg, Per Nordin, Anna-Carin
1955 1970
Oltner, Ronny Timonen, Monica
1956 1969
00:30,53 00:30,89
00:27,39 00:33,10
...
...
1. team TSV Schwerin e.V. GER
41. 02:02,14
00:27,20 00:58,86
01:33,73 02:02,14
Conrad, Sven Litschko, Barbara
1964 1969
Bossen, Petra Imling, Hagen
1959 1968
00:27,20 00:34,87
00:31,66 00:28,41
...
...
1. team Swimming Luxembourg LUX
42. 02:02,22
00:28,54 01:01,30
01:33,75 02:02,22
Chalmer, Olaf
Andersen-Fischer, Michelle
1964 1974
Lepicard, Florence Andronico, Salvo
1968 1962
00:28,54 00:32,45
00:32,76 00:28,47
...
...
1. team ISV Bad Godesberg GER
43. 02:02,77
00:30,72 01:06,11
01:34,30 02:02,77
Zvonar, Annegret Zinndorf, Bernhard
1969 1974
Zender, Monika Radlanski, Helmut
1963 1961
00:30,72 00:28,19
00:35,39 00:28,47
...
...
1. team TSG Schwäbisch Hall GER
44. 02:02,86
00:34,73 01:05,79
01:36,65 02:02,86
Hofmann, Renate Schlenker, Claudia
1952 1970
Kopp, Martin
Lochstampfer, Gunther
1962 1967
00:34,73 00:30,86
00:31,06 00:26,21
...
...
1. team SC Thalwil SUI
45. 02:03,21
00:32,84 01:06,09
01:34,81 02:03,21
Gut, Claudia Strickler, Manuel
1971 1967
Meier, Eveline Haller, Heinz
1965 1956
00:32,84 00:28,72
00:33,25 00:28,40
...
...
1. team SV 77 Neufahrn GER
46. 02:03,40
00:31,03 00:59,08
01:35,69 02:03,40
Bresolin, Geraldine Pfannes, Marion
1975 1974
Eckhof, Ralf
Zimmermann, Jens Peter
1959 1965
00:31,03 00:36,61
00:28,05 00:27,71
...
...
2. team SC Bodenteich GER
47. 02:04,14
00:28,32 01:01,56
01:35,51 02:04,14
Feldross, Jörg Blome, Sandra
1960 1974
Behm, Maike Gebert, Maik
1969 1972
00:28,32 00:33,95
00:33,24 00:28,63
...
...
1. team A.S. Pordenuoto ITA
48. 02:04,17
00:34,43 01:03,57
01:36,31 02:04,17
Bellotto, Valeria Traveri, Stefania
1973 1970
Cadin, Sergio Padovan, Alessandro
1969 1967
00:34,43 00:32,74
00:29,14 00:27,86
...
...
1. team SV Gallneukirchen AUT
49. 02:04,64
00:27,51 00:54,79
01:29,79 02:04,64
Stroblmair, Johanne Lehner, Helga
1967 1965
Raul, Gerhard
Schreinzer-Lehner, Regina
1969 1966
00:27,51 00:35,00
00:27,28 00:34,85
...
...
1. team LZ&PC de Haaien NED
50. 02:05,40
00:30,80 01:03,46
01:36,38 02:05,40
Philipsen, Rene´
Philipsen-Mooijman, Pepita
1968 1966
Steenwinkel, Jasmyn Mooijman, Pascal
1972 1971
00:30,80 00:32,92
00:32,66 00:29,02
...
...
1. team MTV Aalen GER
51. 02:06,06
00:27,89 01:00,56
01:34,30 02:06,06
Jäger-Morassi, Herbert Bollogino, Carina
1965 1975
Komar, Petra Gentner, Horst
1966 1956
00:27,89 00:33,74
00:32,67 00:31,76
...
...
1. team Turnerschaft Arzberg GER
52. 02:07,36
00:28,42 01:02,82
01:32,09 02:07,36
Schmidtsdorff, Martin Kastner, Roland
1973 1967
Dörfler, Ute Fürbringer, Heike
1964 1967
00:28,42 00:29,27
00:34,40 00:35,27
...
...
1. team SG Oelde GER
53. 02:07,43
00:28,79 01:03,81
01:34,60 02:07,43
Teckentrup, Guido Richter, Helmut
1972 1958
Oen, Carola Wewer, Iris
1962 1972
00:28,79 00:30,79
00:35,02 00:32,83
...
...
1. team Arethusa NED
54. 02:08,03
00:33,15 01:02,57
01:31,10 02:08,03
Nederkoorn, Wendy Van den Heuvel, Paul
1974 1970
Van de Giessen, Reginald Heijne, Mirjam
1958 1973
00:33,15 00:28,53
00:29,42 00:36,93
...
...
1. team SV Blau-Weiss Bochum 1896
55. 02:08,25
00:27,88 01:02,43
01:31,22 02:08,25
Wöhrle, Marc Walper, Jörg
1975 1965
Lehmannn, Doris Martin, Manuela
1967 1965
00:27,88 00:28,79
00:34,55 00:37,03
...
...
1. team Heiligenhauser SV GER
56. 02:11,51
00:30,07 01:07,46
01:42,44 02:11,51
Brandt, Stephan Brandt, Anette
1962 1970
Brandt, Petra Brandt, Andreas
1966 1967
00:30,07 00:34,98
00:37,39 00:29,07
...
...
1. team T.N.T. Cremona ITA
57. 02:12,45
00:32,98 01:08,17
01:41,85 02:12,45
Allodi, Paola Nolli, Stefano
1969 1963
Italiano, Emilio Bianzani, Laura
1947 1974
00:32,98 00:33,68
00:35,19 00:30,60
...
...
1. team SG Bochum-Wattenscheid GER
58. 02:13,32
00:34,74 01:09,67
01:42,91 02:13,32
Hagen, Marianne
Schwarz-Gajewski, Christiane
1969 1968
Pätzold, Thomas Bommer, Jürgen
1964 1960
00:34,74 00:33,24
00:34,93 00:30,41
...
...
1. team Masters Opole POL
59. 02:14,38
00:28,53 01:06,20
01:46,38 02:14,38
Zaczykiewicz, Bartosz Czaja, Rozwita
1969 1958
Raczynska, Krystyna Dastig, Piotr
1954 1967
00:28,53 00:40,18
00:37,67 00:28,00
...
...
1. team Kultur- und Sport-Club
60. 02:19,80
00:37,17 01:11,84
01:45,35 02:19,80
Brockhaus, Ralf Penk, Martina
1960 1972
Lieske, Andrea Pfeffer, Klaus
1967 1947
00:37,17 00:33,51
00:34,67 00:34,45
...
...
1. team Mendener SV 03 e.V. GER
61. 02:27,10
00:43,35 01:14,68
01:59,04 02:27,10
Dall'o, Petra Dall'o, Petra
1960 1960
Tampier, Karsten Barth, Andreas
1970 1970
00:43,35 00:44,36
00:31,33 00:28,06
----
...
...
1. team Formula Academia BRA d.n.s.
...
...
1. team Budapest Senior HUN d.n.s.
...
...
2. team Budapest Senior HUN d.n.s.
...
...
1. team St.Petersburg Masters USA d.n.s.
Galloway, John Farris, Emily
1965 1971
Brown, Laura Eliane Halfast, Michael C.
1972 1965 ...
...
1. team Männer-Schwimm-Verein d.n.s.
Ammer, Gerhard Kreller, Birgit
1958 1972
Maute, Gerlinde Hebauer, Ulrich
1963 1964 ...
...
1. team Solihull S.C. GBR d.n.s.
...
...
1. team Modena Nuoto ITA d.n.s.
...
...
1. team Heart of England GBR d.n.s.
Schmidt, Silke 1973
...
...
1. team SG Oelde GER d.n.s.
...
...
1. team SG Celler Land GER d.n.s.
...
...
1. team Langenberger Schwimmverein d.n.s.
Schmidt, Silke 1973
...
...
1. team Quebec-Canada CAN d.n.s.
----
...
...
1. team Camden Swiss Cottage GBR 01:49,01
RA #3 - Early swimmer take.
disqu.
00:27,76 00:56,95
01:25,95 01:49,01
Evison, Geoff Muir-Cochrane, Nuala
1967 1964
Kaspar, Amy Fibbens, Michael
1970 1968
00:27,76 00:29,00
00:29,19 00:23,06
...
...
1. team HSG Uni Rostock e.V. GER 01:53,12
RG - incorrect age group.
disqu.
00:25,60 00:56,96
01:27,26 01:53,12
Recke, Ralph Zingler, Angela
1962 1954
Kock, Susanne Plaeschke, Rene
1970 1954
00:25,60 00:30,30
00:31,36 00:25,86
...
...
1. team SG Schwimm-Region Karlsruhe 01:54,78
RA #4 - Early swimmer take.
disqu.
00:28,08 00:57,38
01:26,58 01:54,78
Börner, Thomas Saemann, Kirsten
1967 1964
Popov, Claudia Antritter, Bernd
1963 1960
00:28,08 00:29,20
00:29,30 00:28,20
...
...
1. team Academia Competition BRA 01:56,52
RA #3 - Early swimmer take.
disqu.
00:25,41 00:59,31
01:30,09 01:56,52
Santos, Ricardo Nakano, Simone
1961 1967
Reis, Claudia Regina Molla Oliveira Neto, Leonidas
1960 1960
00:25,41 00:30,78
00:33,90 00:26,43
...
...
3. team SC Bodenteich GER 02:41,63
RG - incorrect age group.
disqu.
00:30,14 01:24,41
Siereck, Thorsten Geitner, Jutta
1964 1957
Kubin, Jutta Rau, Alexander
1954 1966
00:30,14 00:54,27