1. CENTURION VAUDE 2 Pernsteiner Hermann Geismayr Daniel 12:37.12,1 --- (4) 2
3:29.56,0 2. 2:28.30,1 1. 3:17.43,1 1. 3:21.02,9 1. --- --- --- --- --- ---
2. Topeak Ergon Racing 1 Lakata Alban Hynek Kristian 12:37.18,0 0.05,9 (4) 6
3:28.51,5 1. 2:28.49,7 3. 3:17.48,6 2. 3:21.48,2 2. --- --- --- --- --- ---
3. Team BULLS Platt Karl Huber Urs 12:43.13,3 6.01,2 (4) 3
3:30.19,8 3. 2:28.46,7 2. 3:20.29,3 3. 3:23.37,5 4. --- --- --- --- --- ---
4. CENTURION VAUDE 1 Kaufmann Markus Käß Jochen 12:56.39,6 19.27,5 (4) 1
3:35.59,3 4. 2:31.49,8 6. 3:23.34,5 5. 3:25.16,0 5. --- --- --- --- --- ---
5. Wilier Force 1 Cattaneo Johnny Longo Tony 12:57.37,7 20.25,6 (4) 200
3:38.54,3 7. 2:31.48,0 4. 3:24.41,1 6. 3:22.14,3 3. --- --- --- --- --- ---
6. Team BULLS 2 Stiebjahn Simon Frey Martin 13:16.53,3 39.41,2 (4) 4
3:39.00,2 8. 2:37.02,4 8. 3:28.16,9 8. 3:32.33,8 6. --- --- --- --- --- ---
7. Team TEXPA-SIMPLON 1 Mayer Wolfgang Leisling Matthias 13:23.40,7 46.28,6 (4) 86
3:38.47,9 6. 2:36.58,4 7. 3:27.15,5 7. 3:40.38,9 13. --- --- --- --- --- ---
8. CBZ Asfaltos-7CSports-Rocky Mountain Mejia Luis Hochenwarter Uwe 13:27.04,5 49.52,4 (4) 82
3:43.19,6 10. 2:31.49,5 5. 3:38.10,3 12. 3:33.45,1 8. --- --- --- --- --- ---
9. Sport HASCHKO Team Demuth Frank Kleiber Andreas 13:28.20,2 51.08,1 (4) 60 3:44.54,1 11. 2:38.17,4 10. 3:28.32,5 9. 3:36.36,2 10. --- --- --- --- --- ---
10. Cannondale Livigno Rh- Racing Lenzi Damiano Longa Mattia 13:34.47,0 57.34,9 (4) 425
3:49.39,9 14. 2:38.17,2 9. 3:33.38,2 11. 3:33.11,7 7. --- --- --- --- --- ---
11. Team KTM-RAD.SPORT.SZENE Pliem Manuel Schöggl David 13:37.52,5 1:00.40,4 (4) 43 3:45.37,4 12. 2:42.19,3 12. 3:29.56,7 10. 3:39.59,1 12. --- --- --- --- --- ---
12. Topeak Ergon Racing 2 Bishop Jeremiah Kleinhans Erik 13:39.50,8 1:02.38,7 (4) 7 3:43.18,8 9. 2:38.18,2 11. 3:39.25,0 14. 3:38.48,8 11. --- --- --- --- --- ---
13. SCOTT RACING TEAM Ragnoli Juri Salerno Cristiano 13:44.56,3 1:07.44,2 (4) 41
3:37.55,2 5. 3:08.23,0 34. 3:22.43,2 4. 3:35.54,9 9. --- --- --- --- --- ---
14. Team Scott Denifl Federspiel Daniel Rubisoier Daniel 13:52.54,1 1:15.42,0 (4) 45 3:47.41,3 13. 2:44.54,2 13. 3:39.12,6 13. 3:41.06,0 14. --- --- --- --- --- ---
15. BUFF PRO TEAM Llordella Prat Joan Ortiz Baranco Antonio 14:38.45,1 2:01.33,0 (4) 78 3:55.42,8 16. 2:47.11,6 15. 3:51.27,8 21. 4:04.22,9 23. --- --- --- --- --- ---
16. Mtb iseo gruppo nulli Baretto Igor Mauro Linetti Simone 14:38.45,2 2:01.33,1 (4) 174 4:04.02,9 21. 2:54.45,4 20. 3:46.04,0 16. 3:53.52,9 16. --- --- --- --- --- ---
17. Team Freerider.ro Dobai Robert Cleppe Wouter 14:39.21,9 2:02.09,8 (4) 61 4:04.29,7 23. 2:54.07,8 17. 3:49.03,2 17. 3:51.41,2 15. --- --- --- --- --- ---
18. 9thWave powered by ThijsHendriks Van Loon Juul Classens Bart 14:44.51,3 2:07.39,2 (4) 48 4:01.36,2 18. 2:54.57,2 21. 3:53.32,6 23. 3:54.45,3 17. --- --- --- --- --- ---
19. HABITAT 4 HUMANITY Van der Werf Rob Bos Henk 14:46.51,5 2:09.39,4 (4) 421 4:03.24,8 19. 2:54.58,3 22. 3:51.33,3 22. 3:56.55,1 18. --- --- --- --- --- ---
20. SEVENCARD - LACOINEX Villalobos Carlos Araya Pablo 14:50.20,1 2:13.08,0 (4) 31 4:05.11,7 24. 2:54.43,7 19. 3:50.50,4 20. 3:59.34,3 20. --- --- --- --- --- ---
21. NORTH LAKE GARDA TRENTINO TEAM Degasperi Ivan Gottardini Massimo 14:58.25,7 2:21.13,6 (4) 55 4:01.06,8 17. 2:53.01,6 16. 3:49.34,7 18. 4:14.42,6 33. --- --- --- --- --- ---
22. VanTuyl - SforZ Racing Team De Laat Patrick Verhoeven Roel 14:59.05,8 2:21.53,7 (4) 73 4:03.46,8 20. 2:58.30,8 23. 3:58.16,0 24. 3:58.32,2 19. --- --- --- --- --- ---
23. Team TEXPA-SIMPLON 2 Britz Jakob Schütz André 15:01.01,8 2:23.49,7 (4) 87 4:08.10,3 26. 2:54.43,4 18. 3:50.48,7 19. 4:07.19,4 27. --- --- --- --- --- ---
24. TEAM Herzlichst Zypern II Meiser Philip Kaliciak Jan 15:12.50,7 2:35.38,6 (4) 14 4:04.16,8 22. 2:59.24,1 24. 4:02.44,9 28. 4:06.24,9 25. --- --- --- --- --- ---
25. Halti Adventure Team Mäkelä Ville Mäkelä Jaakko 15:16.07,2 2:38.55,1 (4) 244 4:08.53,4 27. 2:59.40,7 26. 4:03.10,6 29. 4:04.22,5 22. --- --- --- --- --- ---
26. Team Velomotion Heidenreich Lennard Hertel Alexander 15:23.12,0 2:45.59,9 (4) 146 4:10.34,3 28. 2:59.39,4 25. 4:06.52,3 31. 4:06.06,0 24. --- --- --- --- --- ---
27. MAXXIS Tires | Canyon Bicycles Thumm Johannes Eitel Florian 15:24.31,6 2:47.19,5 (4) 426 4:13.49,0 31. 3:05.07,0 30. 3:58.35,2 26. 4:07.00,4 26. --- --- --- --- --- ---
28. Bicikel.com prek Alp Kainz Matej Lindic Primoz 15:28.20,8 2:51.08,7 (4) 49 4:12.09,3 30. 3:06.14,8 31. 4:06.13,5 30. 4:03.43,2 21. --- --- --- --- --- ---
29. Team Kalle&Juha Vähämetsä Juha Kauppinen Kalle 15:30.49,6 2:53.37,5 (4) 185 4:11.17,6 29. 3:02.49,8 28. 4:01.01,3 27. 4:15.40,9 34. --- --- --- --- --- ---
30. SCOTT Bike24 MTN Race Team Schön Florian Baumgärtel Lutz 15:46.22,0 3:09.09,9 (4) 12 4:24.57,5 36. 3:00.16,2 27. 4:09.28,0 33. 4:11.40,3 30. --- --- --- --- --- ---
31. www.bikeschule-olten.ch Peter Markus Spielmann Fabian 15:51.26,4 3:14.14,3 (4) 130 4:18.46,5 32. 3:08.17,7 33. 4:12.49,4 36. 4:11.32,8 29. --- --- --- --- --- ---
32. Klein-Brabant MTB Racing Team Wouters Tim De Clerck Erwin 15:52.18,2 3:15.06,1 (4) 40 4:20.52,7 34. 3:09.57,3 36. 4:10.03,6 34. 4:11.24,6 28. --- --- --- --- --- ---
33. Radon Jentschura Bike-Team 1 Greis Tim Fibich Torben 16:00.22,9 3:23.10,8 (4) 16 4:22.57,9 35. 3:10.16,5 37. 4:08.19,7 32. 4:18.48,8 40. --- --- --- --- --- ---
34. SHIMANO Becker Philipp Breuer Sebastian 16:01.16,0 3:24.03,9 (4) 142
4:07.40,9 25. 3:03.35,1 29. 3:58.31,8 25. 4:51.28,2 61. --- --- --- --- --- ---
35. Ostwest-Express / RV Schwalbe Schümann Hannes Grüttner Tobias 16:05.13,0 3:28.00,9 (4) 56 4:20.10,0 33. 3:13.40,1 42. 4:16.48,9 38. 4:14.34,0 32. --- --- --- --- --- ---
36. TEAM BIKE & MORE 8 - PMP Racing Milesi Alberto Bugada Oscar 16:08.04,7 3:30.52,6 (4) 122 4:34.32,5 46. 3:08.17,2 32. 4:11.50,4 35. 4:13.24,6 31. --- --- --- --- --- ---
37. 3SaM Racing by Landgasthof Bären Bietz Alexander Häuber Philipp 16:11.40,9 3:34.28,8 (4) 64 4:25.08,4 37. 3:10.31,2 38. 4:18.15,3 40. 4:17.46,0 38. --- --- --- --- --- ---
38. sprint for sbrinz Born Patrick Lüthi Tobias 16:20.15,9 3:43.03,8 (4) 264 4:31.39,6 39. 3:09.47,7 35. 4:21.28,2 43. 4:17.20,4 37. --- --- --- --- --- ---
39. Biketeam Graubünden Pixner Martin Zanchetti Rico 16:22.15,6 3:45.03,5 (4) 50 4:29.44,9 38. 3:12.36,4 39. 4:21.17,0 42. 4:18.37,3 39. --- --- --- --- --- ---
40. Aventura/Gislotica/Sysmo/Sit Lourenco Pedro Pinto Andre 16:33.48,1 3:56.36,0 (4) 168 4:40.25,3 51. 3:13.29,0 41. 4:22.52,2 44. 4:17.01,6 35. --- --- --- --- --- ---
41. CRAFT and Friends Haberzett Bernhard Hoffmann Tobias 16:34.13,6 3:57.01,5 (4) 37 4:33.57,3 43. 3:12.50,9 40. 4:23.40,4 46. 4:23.45,0 42. --- --- --- --- --- ---
42. MTB Heylen Heylen Keith Van Coillie Georg 16:36.10,5 3:58.58,4 (4) 54 4:33.58,1 44. 3:27.03,2 48. 4:17.49,3 39. 4:17.19,9 36. --- --- --- --- --- ---
43. Team Pirna Brust Sven Helbig Daniel 16:41.03,4 4:03.51,3 (4) 144
4:33.03,6 41. 3:20.33,8 45. 4:21.16,1 41. 4:26.09,9 44. --- --- --- --- --- ---
44. Team NCRR Chhetri Ajay Pandit Tamang Aayman Thing 16:47.24,9 4:10.12,8 (4) 187 4:32.50,7 40. 3:18.42,9 44. 4:29.48,8 49. 4:26.02,5 43. --- --- --- --- --- ---
45. TEAM BIKE & MORE 13 - ASD CICLI REBIKE FONDI De Bonis Matteo Tedesco Davide 16:55.41,5 4:18.29,4 (4) 114 4:40.03,5 50. 3:21.59,8 46. 4:22.57,7 45. 4:30.40,5 45. --- --- --- --- --- ---
46. TEAM SIGMA SPORT LESOTHO Monese Phetetso Khantsi Teboho 16:58.05,4 4:20.53,3 (4) 23 4:33.45,4 42. 3:32.03,0 59. 4:33.27,8 50. 4:18.49,2 41. --- --- --- --- --- ---
47. SforZ X-track Racing Team Van Mil Peter Van Schie Mark 17:02.11,1 4:24.59,0 (4) 80 4:34.19,5 45. 3:17.45,5 43. 4:15.51,3 37. 4:54.14,8 63. --- --- --- --- --- ---
48. Team Nauders1 Menzl Gerhard Beck Fabian 17:11.12,7 4:34.00,6 (4) 186
4:39.08,0 48. 3:22.55,2 47. 4:35.26,1 53. 4:33.43,4 46. --- --- --- --- --- ---
49. Beachbikers Team Holland Rotteveel Roy De Ridder Job 17:15.56,1 4:38.44,0 (4) 169 4:39.07,6 47. 3:30.09,0 54. 4:27.31,6 47. 4:39.07,9 48. --- --- --- --- --- ---
50. BTA_Loehne Held Jan Mohrmann Niko 17:31.52,4 4:54.40,3 (4) 133
4:42.03,7 52. 3:29.09,6 53. 4:41.14,5 56. 4:39.24,6 50. --- --- --- --- --- ---
51. Bikeworld Brand Euerdorf Schuhmann Jens Heil Tobias 17:33.36,3 4:56.24,2 (4) 132 4:52.32,4 58. 3:27.56,1 50. 4:33.54,5 51. 4:39.13,3 49. --- --- --- --- --- ---
52. Raes-Niner-Vojomag Delaet Julien Dupuis Martin 17:33.52,2 4:56.40,1 (4) 179 4:49.08,2 55. 3:28.32,7 52. 4:41.08,7 55. 4:35.02,6 47. --- --- --- --- --- ---
53. Van den Plas van den Plas Tom van den Plas Mathias 17:41.29,6 5:04.17,5 (4) 276 4:42.59,2 53. 3:28.21,6 51. 4:35.25,0 52. 4:54.43,8 64. --- --- --- --- --- ---
54. NORCO - Radbar Racing Team Schweizer Raphael Huaranca Shanru 17:42.14,9 5:05.02,8 (4) 255 4:59.04,1 64. 3:34.40,1 61. 4:28.31,8 48. 4:39.58,9 51. --- --- --- --- --- ---
55. Elektro Hoffmann Racing Team Wiesboeck Ludwig Hoffmann Michael 17:48.01,6 5:10.49,5 (4) 155 4:51.38,9 57. 3:31.10,4 57. 4:40.32,3 54. 4:44.40,0 54. --- --- --- --- --- ---
56. EGF Bunstruth / Radwerk Upland Müller Philipp Schüßler Dominik 17:51.15,5 5:14.03,4 (4) 135 4:46.53,2 54. 3:30.16,5 55. 4:46.54,9 62. 4:47.10,9 58. --- --- --- --- --- ---
57. Rechasim Racing Team Broide Asaf Lahmi Itamar 18:04.14,6 5:27.02,5 (4) 258 4:51.25,4 56. 3:36.04,8 62. 4:51.08,5 64. 4:45.35,9 56. --- --- --- --- --- ---
58. Sportivo Pro Racing Team Steiger Marc Berger Christian 18:05.45,1 5:28.33,0 (4) 263 4:55.51,2 61. 3:38.35,6 64. 4:45.48,1 58. 4:45.30,2 55. --- --- --- --- --- ---
59. SGR Hotel Bardo Ferenc Marcin Skoczen Marcin 18:07.36,6 5:30.24,5 (4) 373 5:02.18,3 65. 3:33.06,7 60. 4:46.06,7 60. 4:46.04,9 57. --- --- --- --- --- ---
60. Craftshop Willingen Kramer Andreas Horchler Adrian 18:15.29,4 5:38.17,3 (4) 52 4:39.20,5 49. 3:27.48,9 49. 5:25.57,8 90. 4:42.22,2 52. --- --- --- --- --- ---
61. All Areas Bikers Spaepen Steven Van Ackerbroeck Peter 18:17.38,5 5:40.26,4 (4) 234 4:56.55,9 63. 3:40.11,0 66. 4:48.19,7 63. 4:52.11,9 62. --- --- --- --- --- ---
62. Isar Rider Bauer Stefan Müller Christoph 18:23.55,1 5:46.43,0 (4) 136 5:16.57,4 73. 3:31.41,7 58. 4:45.25,0 57. 4:49.51,0 60. --- --- --- --- --- ---
63. Velosport Valenta SCOTT Team 2 Suchánek Jirí Strosmajer Radek 18:24.28,3 5:47.16,2 (4) 167 4:55.17,0 60. 3:41.02,0 67. 4:46.00,6 59. 5:02.08,7 67. --- --- --- --- --- ---
64. ULP bike Transalp Racing Team Peltzer Max Schaarschmidt Holger 18:24.57,7 5:47.45,6 (4) 220 4:54.32,2 59. 3:46.23,7 69. 4:54.41,0 66. 4:49.20,8 59. --- --- --- --- --- ---
65. Hero Action Team by HASTPA Shiven Kumar Devender 18:46.16,1 6:09.04,0 (4) 247 5:44.47,9 93. 3:30.51,3 56. 4:46.21,1 61. 4:44.15,8 53. --- --- --- --- --- ---
66. MTB P all41 Sterckx Jan Nuyts Tom 18:53.38,0 6:16.25,9 (4) 254
5:19.26,2 77. 3:38.28,7 63. 4:56.04,1 67. 4:59.39,0 66. --- --- --- --- --- ---
67. S-Sportas Maceikis Vaidas Dabrikas Donatas 18:55.43,5 6:18.31,4 (4) 77 5:03.00,5 66. 3:43.37,6 68. 4:51.15,5 65. 5:17.49,9 84. --- --- --- --- --- ---
68. Singer Racing Team Webs Markus Pfaff Manuel 19:07.17,5 6:30.05,4 (4) 261 5:08.04,3 67. 3:39.30,4 65. 5:06.03,2 73. 5:13.39,6 81. --- --- --- --- --- ---
69. CrankBrothers-In-Law Willems Bart Verheyen Wim 19:07.32,4 6:30.20,3 (4) 237 4:56.03,2 62. 3:51.24,2 72. 5:00.47,6 68. 5:19.17,4 85. --- --- --- --- --- ---
70. Team Flachland Lawitzke Daniel Kohberg Tjark 19:18.22,3 6:41.10,2 (4) 267 5:17.32,2 74. 3:50.47,0 70. 5:00.50,6 69. 5:09.12,5 71. --- --- --- --- --- ---
71. TomTom Notz Thomas Schraner Thomas 19:18.30,2 6:41.18,1 (4) 274
5:13.52,5 72. 3:50.57,4 71. 5:06.11,3 74. 5:07.29,0 69. --- --- --- --- --- ---
72. Team GIPO Schuler Christoph Wipfli Bruno 19:21.37,7 6:44.25,6 (4) 269 5:12.44,6 69. 3:51.42,7 74. 5:10.07,9 78. 5:07.02,5 68. --- --- --- --- --- ---
73. TEAM A TUTTU ZIPPU Riganelli Luca Antonelli Riccardo 19:22.53,2 6:45.41,1 (4) 182 5:13.28,7 71. 3:54.31,1 79. 5:05.36,6 72. 5:09.16,8 72. --- --- --- --- --- ---
74. Stöckli Racing Team Cham Rogenmoser Toni Eder Christoph 19:30.26,7 6:53.14,6 (4) 20 5:29.03,1 86. 3:58.40,7 82. 5:03.27,0 71. 4:59.15,9 65. --- --- --- --- --- ---
75. Wenger-Porras Porras Ludovic Wenger Florian 19:37.17,7 7:00.05,6 (4) 195 5:20.29,8 79. 3:51.27,6 73. 5:11.30,2 81. 5:13.50,1 82. --- --- --- --- --- ---
76. Bike-Dokter.lu Bredemus Mike Kremer Sacha 19:38.59,4 7:01.47,3 (4) 202 5:19.58,1 78. 3:54.44,6 80. 5:12.17,0 82. 5:11.59,7 78. --- --- --- --- --- ---
77. Torunski Klub Triathlonowy Michalski Bartosz Michalski Maciej 19:39.46,4 7:02.34,3 (4) 275 5:18.45,0 76. 4:00.09,8 86. 5:10.37,3 79. 5:10.14,3 75. --- --- --- --- --- ---
78. BIKEBOX Moreira Jose Ribeiro Queiros Dias Pereira Andre Manuel 19:41.14,5 7:04.02,4 (4) 235 5:18.03,8 75. 3:53.46,9 78. 5:06.14,4 75. 5:23.09,4 88. --- --- --- --- --- ---
79. Brokeback Mountainbikers Corden Sam Boast Oliver 19:43.49,1 7:06.37,0 (4) 236 5:22.11,3 82. 3:53.12,0 76. 5:17.13,3 85. 5:11.12,5 76. --- --- --- --- --- ---
80. G-field Petit Raoul Steffen Yves 19:45.18,9 7:08.06,8 (4) 242
5:35.47,6 89. 3:58.27,8 81. 5:03.17,9 70. 5:07.45,6 70. --- --- --- --- --- ---
81. Team Wheelhouse Hemmant Sam Nolan Ben 19:45.47,6 7:08.35,5 (4) 271
5:13.28,6 70. 3:53.30,6 77. 5:08.36,3 76. 5:30.12,1 91. --- --- --- --- --- ---
82. Team Yo!3k - by @chipskungenmtb Larsson Patrik Larsson John 19:48.43,9 7:11.31,8 (4) 165 5:30.51,9 88. 3:51.52,1 75. 5:11.01,8 80. 5:14.58,1 83. --- --- --- --- --- ---
83. Rohozec-Amulet Team Roubinek Jan Hajek Tomas 19:50.22,0 7:13.09,9 (4) 141 5:23.00,3 83. 3:59.14,4 84. 5:14.53,4 83. 5:13.13,9 80. --- --- --- --- --- ---
84. TEAM-IRONMAN Rückner Felix Schlößer Markus 19:51.08,2 7:13.56,1 (4) 209 5:21.47,8 81. 4:09.18,0 91. 5:08.42,7 77. 5:11.19,7 77. --- --- --- --- --- ---
85. Team Colombia Medina Carlos Roncancio Nestor 20:00.51,3 7:23.39,2 (4) 266 5:21.03,0 80. 3:58.56,8 83. 5:18.50,1 86. 5:22.01,4 86. --- --- --- --- --- ---
86. Sport Norz Norz Hannes Wilberger Remo 20:18.13,8 7:41.01,7 (4) 262
5:40.21,5 91. 4:08.01,0 88. 5:16.48,1 84. 5:13.03,2 79. --- --- --- --- --- ---
87. OSTRAVA Mace?ek Petr Mace?ek David 20:20.48,9 7:43.36,8 (4) 257
5:08.51,2 68. 4:08.29,8 90. 5:28.57,2 91. 5:34.30,7 94. --- --- --- --- --- ---
88. CRAFT-ROCKY MOUNTAIN FACTORY TEAM Islitzer Lukas Thaler Guido 20:25.18,7 7:48.06,6 (4) 9 3:54.51,5 15. 2:46.48,4 14. 3:43.38,8 15. 10:00.00,0 118. --- --- --- --- --- ---
89. TeamID Droz David Schild Valentin 20:26.24,7 7:49.12,6 (4) 272
5:23.12,8 84. 4:08.21,5 89. 5:32.37,9 92. 5:22.12,5 87. --- --- --- --- --- ---
90. Gambe di Ferro - Ironlegs Guzzinati Michele Morelli Paolo 20:29.53,8 7:52.41,7 (4) 241 5:30.28,2 87. 4:11.53,3 93. 5:19.43,5 87. 5:27.48,8 90. --- --- --- --- --- ---
91. Radon Jentschura Bike-Team 2 Schuhen Markus Krämer Jens 20:34.39,7 7:57.27,6 (4) 17 5:42.13,3 92. 3:59.26,5 85. 5:22.03,5 88. 5:30.56,4 92. --- --- --- --- --- ---
92. Ja chegamos Casteço Pinto Paulo Fernando Santos Nelson 21:01.19,2 8:24.07,1 (4) 249 5:47.01,1 94. 4:00.43,8 87. 5:35.38,8 94. 5:37.55,5 95. --- --- --- --- --- ---
93. Otazola Pro Team Odriozola Gomez Jon Otamendi Zurutuza Gorka 21:11.10,9 8:33.58,8 (4) 178 6:09.19,0 104. 4:16.19,1 95. 5:35.28,3 93. 5:10.04,5 74. --- --- --- --- --- ---
94. KANTOIKRIT Altube Jon Altube Xabier 21:16.02,1 8:38.50,0 (4) 250
6:09.03,9 103. 4:16.14,5 94. 5:40.44,5 96. 5:09.59,2 73. --- --- --- --- --- ---
95. Tielense biker boys Vervoort Filip Smets Roel 21:27.52,1 8:50.40,0 (4) 273 5:54.50,8 96. 4:35.45,5 102. 5:23.52,3 89. 5:33.23,5 93. --- --- --- --- --- ---
96. Hesse-Kafka Hesse Clemens Daum Daniel 21:30.48,2 8:53.36,1 (4) 430
5:35.52,6 90. 4:36.16,2 103. 5:54.19,3 101. 5:24.20,1 89. --- --- --- --- --- ---
97. Team X-SPORTS 2 Mraz Lukas Dousek Radek 21:32.57,7 8:55.45,6 (4) 431
5:49.49,1 95. 4:20.28,1 96. 5:37.38,9 95. 5:45.01,6 96. --- --- --- --- --- ---
98. S-Cameleons Caignau Bram Deprez Bart 22:18.58,8 9:41.46,7 (4) 260
6:05.37,0 100. 4:35.35,6 101. 5:45.12,5 99. 5:52.33,7 97. --- --- --- --- --- ---
99. Black Arrows # RC Schnaittachtal Zeug Andreas Zenger Andreas 22:24.35,9 9:47.23,8 (4) 150 6:08.48,3 102. 4:11.12,9 92. 6:02.35,2 105. 6:01.59,5 100. --- --- --- --- --- ---
100. 1a Schulz Racing Team Stockmann Michael Schulz Falk 22:25.30,0 9:48.17,9 (4) 286 5:27.50,0 85. 4:26.59,0 97. 5:58.52,9 104. 6:31.48,1 107. --- --- --- --- --- ---
101. Baltic Power Heinzel Stefan Tietgen Hans 22:36.16,1 9:59.04,0 (4) 222 6:04.34,1 99. 4:31.14,4 98. 5:54.46,2 102. 6:05.41,4 101. --- --- --- --- --- ---
102. Team Overijse Ackermans Yoran Bruffaerts Stefaan 22:36.18,5 9:59.06,4 (4) 270 6:16.05,3 106. 4:37.58,5 104. 5:41.32,8 97. 6:00.41,9 99. --- --- --- --- --- ---
103. Lesotho Sky Schmidt Christian Howes Darol 22:39.44,2 10:02.32,1 (4) 252 6:06.45,4 101. 4:35.13,9 100. 5:43.24,3 98. 6:14.20,6 104. --- --- --- --- --- ---
104. KNALLENDE KATJES Govaert Maarten Ledeganck Stefaan 22:48.31,8 10:11.19,7 (4) 251 6:16.19,5 107. 4:40.08,8 108. 5:55.00,1 103. 5:57.03,4 98. --- --- --- --- --- ---
105. Ekopak Warriors Vandelacluze Stijn Devoldere Laurent 22:58.03,3 10:20.51,2 (4) 154 6:21.06,6 108. 4:38.12,7 105. 5:50.40,7 100. 6:08.03,3 102. --- --- --- --- --- ---
106. H-uge Botha Hermanus Kelly Eugene 23:22.59,2 10:45.47,1 (4) 248
6:01.30,6 97. 4:38.44,9 106. 6:34.07,2 108. 6:08.36,5 103. --- --- --- --- --- ---
107. Aalenster Brimer Baas Braun Dan 24:05.59,4 11:28.47,3 (4) 233
6:30.13,9 113. 4:45.05,5 110. 6:19.19,4 107. 6:31.20,6 106. --- --- --- --- --- ---
108. Old&Young Skorupski Jakub Skorupski Pawel 24:43.27,9 12:06.15,8 (4) 256 6:23.37,6 109. 4:43.56,2 109. 6:38.32,7 109. 6:57.21,4 108. --- --- --- --- --- ---
109. Race TEAM Futschik Benjamin Feuerbacher Markus 25:50.57,5 13:13.45,4 (4) 139 6:24.39,9 110. 4:59.05,3 112. 6:54.38,5 111. 7:32.33,8 113. --- --- --- --- --- ---
110. Rock Spiders Strauss Francois Strauss Conrad 26:04.02,9 13:26.50,8 (4) 259 6:47.45,4 115. 5:20.13,2 116. 6:55.53,2 113. 7:00.11,1 109. --- --- --- --- --- ---
111. Edelweiss Lampert Tobias Malejka Christian 26:37.34,1 14:00.22,0 (4) 240 7:16.42,5 117. 5:22.46,5 117. 6:54.52,0 112. 7:03.13,1 110. --- --- --- --- --- ---
112. Team 1240 Andersson Patrik Danelius Jöns 26:45.22,0 14:08.09,9 (4) 265 6:25.34,8 111. 5:13.07,9 114. 7:19.10,6 115. 7:47.28,7 115. --- --- --- --- --- ---
113. Fliegende Flachländer Van Vessem Ivo Van Weert Bas 27:40.36,7 15:03.24,6 (4) 204 6:15.44,5 105. 4:54.33,7 111. 10:00.00,0 121. 6:30.18,5 105. --- --- --- --- --- ---
114. Basta Debets Bas Van Hees Stijn 27:53.19,6 15:16.07,5 (4) 148
7:18.55,2 118. 5:59.43,4 119. 7:12.10,0 114. 7:22.31,0 112. --- --- --- --- --- ---
115. Team Flash De Vos Ebenhaezer De Vos Steyn 28:16.57,9 15:39.45,8 (4) 268 7:34.20,5 119. 5:54.53,1 118. 7:29.07,6 116. 7:18.36,7 111. --- --- --- --- --- ---
116. Heidegangster Rabeler Stefan Tödter Arne 28:30.54,0 15:53.41,9 (4) 246 6:37.52,9 114. 5:09.43,7 113. 6:43.17,4 110. 10:00.00,0 118. --- --- --- --- --- ---
117. MTB Himalaya Sood Ashish Fuchs Hinrich Criststoffer Wolfgang Georg 29:05.31,3 16:28.19,2 (4) 156 7:40.53,3 120. 6:11.59,0 120. 7:35.54,3 117. 7:36.44,7 114. --- --- --- --- --- ---
118. Wij zijn Hierdenaren (1) van den Berg Gerrit Hop Andrie 31:17.28,5 18:40.16,4 (4) 278 7:48.47,5 123. 6:41.56,2 123. 7:37.21,7 118. 9:09.23,1 116. --- --- --- --- --- ---
119. Wij zijn Hierdenaren (2) Boonen Sander Reedijk Arie 31:29.06,2 18:51.54,1 (4) 279 7:44.01,7 122. 6:41.52,7 122. 7:52.56,4 119. 9:10.15,4 117. --- --- --- --- --- ---
total: 119