Publication
of the election proposals to the election of the 48 th Student Parliament and the Student Councils
08.-12.02.2021
Pursuant to § 9 of the Election Regulations for the elections to the Student Parliament and the Student Councils of the University of Siegen of November 27, 2019, the election proposals received by the Election Committee are hereby published.
This announcement will be published at the latest from the 14th day before the start of the election (January 25, 2021) until the end of the election.
The deadline for objections is the 7th day before the first day of the election, i.e. until February 1, 2021. Objections must be submitted to the election committee in writing by email to wahlausschuss@asta.uni- siegen.de.
Student Councils
Fachschaftsrat der Architektur
No. Surname Name Faculty
1 Yusufzai Mosawer 2
2 Tekin Hakan 2
3 Vohl Fabio 2
4 Ugur Kübra 2
5 Teterja Angelina 2
6 Sarihancer Bervan Ali 2 7 Harbauer Samantha 2 8 Markshausen Sarah 2
9 Omer Yousef 2
FSR Bauingenieurswesen
FSR Chemie-Biologie
FSR ETI
No. Surname Name Faculty
1 Dickel Bianca 4
2 Schwarz Maximilian 4
3 Seppelt Hannes 4
4 Reimer Moritz 4
5 Zien Svenja 4
6 Lührmann Helena 4
7 Löhr Theresa 4
8 Japs Dmitrij 4
9 Schäfer Tamara 4
10 Edelmann Laura 4
No. Surname Name Faculty
1 Staschko Till 4
2 Müschen Miriam 4
3 Gust Domenic 4
4 Setz Lars 4
5 Jagic Andreas 4
6 Wilbert Jens 4
7 Schütz Désirée 4
8 Hoffmann Renée 4
9 Neugum Benedikt 4
No. Surname Name Faculty
FSR GGLaBaMa
FSR Lehramt GHR
FSR LWF
No. Surname Name Faculty 1 Peters Ann-Kathrin 1
2 Buta Alexandru 1
3 Hörster Natascha 1
4 Lohmeyer Hannes 1
5 Vollmer Lucy Lara 1
No. Surname Name Faculty
1 Herrmann Adrian 1
2 Biermann Alina 1
3 Münker Freda-Gesine 1
4 Nowoczin Helena 4
5 Kremer Sheeraly 1
6 Janz Simon 1
7 Küper Sophia 1
No. Surname Name Faculty
1 Eroglu Beyza Nur 5
2 Schmidt Annalena 5
3 Hidding Sarah 5
4 Özge Gamze Naime 5
5 Kosari Setare 5
6 Remmert Nico 5
7 Yugarajah Neruda 5
8 Krüggeler Johanna Maria 5
FSR Maschinenbau
FSR Mathematik
FSR Physik
No. Surname Name Faculty
1 Noeker Tobias 4
2 Mutluel Tayyib 4
3 Morasch Viktoria 4
4 Cangül Canan 4
5 Sen Fatih 4
6 Olmaz Hüseyin 4
7 Cetin Caner 4
8 Yilmaz Seda 4
9 Tak Selim 4
10 Teztak Romina 4
11 Kodas Özlem 4
12 Mela Abdullah Diana 4
No. Surname Name Faculty
1 Schroers Kevin 4
2 Raupach Christian 4
3 Öztürk Sümeyra 4
4 Sturm Daniel 4
5 Krächter Kimberley 4
6 Schilip Morgan 4
7 Rennhack Sebastian 4
No. Surname Name Faculty
1 Papior Chiara 4
FSR Psychologie
FSR SLM
No. Surname Name Faculty
1 Kandzia Michael 2
2 Hausmann Jonas 2
3 Born Verena 2
4 Hulsmans Nik 2
5 Arns Jessica 2
6 Blum Esther 2
7 Jung Alina 2
8 Stemmler Dorothee 2
9 Heidecke Jasmine Daphne 2
10 Zane Sofia Lisa 2
11 Flöter Lukas 2
12 Otto Esra Teresa 2
13 Müller-Späth Ronja 2
No. Surname Name Faculty
1 Hsu Celia 1
2 Osoria Elisa 1
3 Bhatti Fabian 1
4 Greiner Katrin 1
5 Braun Kevin 1
6 Rommel Marcus 1
7 Soytay Seda 1
FSR Soziale Arbeit
FSR WIR
No. Surname Name Faculty 1 Hebben Isabell 2
2 Simons Diana 2
3 Müller Robert 2
4 Gießer Jessica 2
5 Schmitz Sara 2
6 Gruda Manuel 2
7 Elze Tim 2
8 Fengler Elvin 2
9 Skoluda Timo 2
No. Surname Name Faculty
1 Alacam Berkan 3
2 Blattmann Laurens 3
3 Dapprich Linda 3
4 Erhardt Alexander 3
5 Even Janis 3
6 Feldhäuser Alexander 3
7 Fritz Marcel 3
8 Grab Katrin 3
9 Grünberg Felix 3
10 Herchen Christopher 3
11 Hockauff Nina 3
12 Käthner Manon 3
13 Kessler Julia 3
14 Klein Tom 3
18 Mäsing Johannes 3
19 Mensing Johannes 3
20 Miebach Chiara 3
21 Milschin Nadja 3
22 Nomerowskaja Anastasia 3
23 Pulte Angela 3
24 Rössel Julian 3
25 Schiemann Lea 3
26 Schlüter Thomas 3
27 Schmidt Elisa 3
28 Schneider Meike 3
29 Schwanow Annamarie 3
30 Sinner Mats 3
31 Störmer Maik 3
32 Vinders Nathalie 3
33 von Kentzinsky Alexander 3
34 Beißel Lennart 3
35 Schad Manou 3
36 Sendek Alexander 3
37 Libertus Alina 3
38 Wilzek Lukas 3
39 Steurer Sarah 3
40 Hees Felix 3
41 Janson Janet 3
42 Blessing Manuel 3
43 Vascotto Luca 3
44 Aslan Amine 3
45 von Sayn-Wittgenstein Yves 3
46 Walter Alisia 3
47 Vogt Christian 3
Student Parliament
Campus Grün
Die LISTE
Die Regenbogen Weltraum Panda Piraten
Grüne Liste
No. Surname Name Faculty
1 Rommel Marcus 1
2 Greiner Katrin 1
3 Hermsen Luca 2
4 Korczak Dominik 3
No. Surname Name Faculty 1 Gunesch Isabell 4 2 Eschweiler Till Asmus 2 3 Gründig Matthias 2 4 Rossmann Moritz 2
5 Kups Aaron 1
No. Surname Name Faculty
1 Wrobel Martin 4
2 Borgemeister Jens 4
3 Hotz Mirco Alexander 1
No. Surname Name Faculty
1 Aydogan Atakan 1
Juso Hochschulgruppe
Liberale Hochschulgruppe (LHG)
Listenlos
No. Surname Name Faculty 1 Wessel Sarah Helena 2 2 Vollert Jonas
Immanuel 1
3 Bingener Robert 1
4 Eibo Mohammad 4
5 Göhring Tim 1
6 Klatt David 1
7 Auer Pascal 3
No. Surname Name Faculty
1 Bayer Tim 1
2 Hadem Julius 2
3 Schell Eric 3
No. Surname Name Faculty
1 Peters Ann-Kathrin 1
2 Sticher Tatjana 3
3 Nomerowskaja Anastasia 3
4 Hauk Viktoria 4
RCDS & JU
SDS. Die LINKE
No. Surname Name Faculty 1 Burmann Tom Thanh Han 1
2 Müller Johanna 1
3 Stutz Renée 1
4 Vogt Christian 3
5 Kohl Maximilian 1
6 Ogolla Charles Otieno 4
7 Müller Anna 1
8 Schneider Carolin 1
9 Apel Katharina 2
10 Vente Tobias 4
No. Surname Name Faculty
1 Guhlke Karolin 2
2 Ketheeswaran Vinogika 2
3 Heine Luke Joel 1
4 Anderson Sabrina-Maria 1
5 Peuker Moritz 1
6 Wiegel Roland 4
7 Kasüske Franziska 2
8 Steltenkamp Alexander 4
9 Lüttger Charlin Sophie 1
10 Kilani Ramsy 1
11 Keser Canê 1
12 Zöller Adrian 1